Zázračné studánky

 

Zázračné studánky a prameny

Řada z Vás jistě zná nějakou studánku, která je energetická nebo léčivá. V řadě případů jde o místa, kde v minulosti došlo ke zjevení Panny Marie nebo k zázračnému uzdravení.

Na těchto místech doporučuji nejen meditovat a hledat  genia loci (ducha místa), ale především nechat vodu samotnou, aby nám pomohla s uzdravením.

Na těchto svatých a pozoruhodných místech se vytváří také silná bioenergetická pole, která dovedou uzdravit i vážné nemocné. Jsou známy případy, že zmrzlá voda, donesená domů z Mariánských studánek a svatých míst, je schopna vyzařovat silnou energii, která má na nás příznivý vliv.

Pojďme se nyní projít po naší vlasti a navštivme několik takových zázračných a pozoruhodných studánek, které dokáží uzdravovat.

Beroun
Na vrchu Průhoně v Jarově kousek od Berouna byla zbudována kaplička nad studánkou, která má zázračné účinky a řada lidí se tu uzdravila. Říká se zde U Boží vody. Lidé sem pro vodu putují celoročně a prý je opravdu léčivá.

Bílsko
V lese nedaleko vesničky Cakov je pramen. Má uzdravující moc a konaly se sem i velké pouti. Pramen dostal název Svatá voda a dokáže pomáhat zejména ženám.

Blatnice
Nedaleko kaple sv. Antonínka u Blatnice na Ostrožsku je pramen. Váže se k němu několik pověstí o zázračném uzdravení. Pověst hovoří o vystavění kaple na místě pramene, jehož prostřednictvím se uzdravil knížecí syn. Pramen objevili podle dochovaných dokumentů dělníci hledající vodu k hašení vápna. Modlitbami ke sv. Antonínu v kombinaci s pitím vody z pramene či omýváním nemocných částí těla v ní, podle dochovaných svědectví, dochází k zázračnému uzdravení mnoha nemocných poutníků.

Bylany u Kutné Hory
Tento pozoruhodný pramen, který doporučuji k návštěvě, se nachází asi tři kilometry od Kutné Hory. V poli se nalézá kaple z roku 1892 s barokní sochou sv. Vojtěcha. Uvnitř kaple je prostor, ve kterém vyvěrá pramen sv. Vojtěcha, který má zázračnou moc. Mnoha lidem už pomohl vyléčit nemoce, a to i ty, s nimiž si lékaři nevěděli rady.

Bystřice nad Perštejnem
Kousek od vsi Zlatková, jižně od Bystřice nad Perštejnem, je studánka, jejíž voda je po generace považována za zázračnou. Má prý léčebný vliv, mimo jiné i na vředy žaludku a dvanácterníku.

Česká Třebová
Podblíž města leží někdejší poutní místo Hory, kde je mocná studánka a kaplička Panny Marie. Řada případů nečekaných uzdravení i z dnešní doby dokazuje, že má stále velkou sílu léčit.

Černý důl (Krkonoše)
Kousek od městečka se nachází nenápadný pramen nazvaný Dědův pramen, nebo též Dušičková studánka.  Dnes sem už moc lidí nezajde. Je to škoda, protože voda pomáhá lidem, kteří trpí na odvápnění a mají potíže s bolestí kloubů.

Černá Voda v Krkonoších
V lese se nalézá nejvýše položený tzv. Lopuchový pramen léčivé radioaktivní minerální vody v Těsném (Klauzovém) dole přímo u mostku k Malým Pardubickým boudám. Velkou zajímavostí je přirozená mírně radioaktivní tůňka nad upraveným vývěrem pramene. Tato voda, nabraná přímo mezi rašeliníkem, je pitelná a má léčivou moc.

Cvikov
Nedaleko města se nachází v lese pramen s léčivou vodou, kterému lidé dali název Čerstvý pramen. Dnes již o nenápadném léčivém prameni ví jen pár lidí a je smutné, že se o něj nikdo nestará. Přesto má zajímavou pověst o zjevení anděla. Lidé si zde vodu čepují pro uzdravování očí a snímání bolesti hlavy.

Dobrá Voda
Další zázračně léčivá studánka se nalézá v obci Dobrá Voda nedaleko Hartmanic. O studánce se vypravuje spousta pověstí. Pramen je obdařen léčivou mocí a proto byl nazván Dobrá voda.

Dražejov u Dubé
Pod Nedvězím. Tak se jmenuje pramen, který vyvěrá pod tajemným kopcem Nedvězí. Původně tu byla pohanská svatyně. Dnes je zde jen pár rozvalených kamenů, nádherný výhled do krajiny a také onen pramen. Lidé si sem chodí pro léčivou vodu a meditovat.

Drštěkryje (okr. Jičín)
Pramen léčivé vody neleznete i zde. Dříve se mu říkalo u Svaté Matky Boží. To proto, že si sem lidé chodili pro uzdravující vodu na své nemoci. Ještě dnes je tento pramen hodně navštěvován poutníky, kteří si vodu odvážejí domů. Pomáhá prý na bolesti břicha a špatné trávení. Podle místních lidí ale léčí i řadu dalších nemocí.

Dřevčice
Studánka se zázračnou vodou se nachází u vesnice Dřevčice nedaleko Dubé. Má název Čertova studánka. To prý proto, že voda z ní dokáže zahnat i čerta. Zda to tak je, nevím, ale pravdou zůstává, že voda je opravdu zvláštní. Dokáže například dobře hojit nejrůznější poranění, otlaky, bercové vředy, pásové opary či otevřené rány při cukrovce.

Domašov nad Bystřicí
V lese se nalézá studánka nazvaná Magdalénka, nebo též pramen svaté Magdalény. Zajímavostí je, že tato voda byla považována za očistnou proti prokletí a černé magii. Navíc má silné ozdravné účinky a pomáhá při léčení žlučníku a slinivky.

Dalov
Pilátův pramen naleznete v lese nedaleko Dalova. K němu se vztahuje hned několik pověstí a legend. Vodě dal zázračnou moc poustevník, jemuž se v kraji říkalo Pilát, protože jako mladý kněz zradil víru a Boha. Nakonec nalezl klid a smíření v lese a pramenu požehnal. Od dob našich prababiček sem chodí lidé pro vodu, která jim pomáhá při léčení klobů, zánětů a horeček.

Dolní Bečva
V lese se nachází studánka U Koloucha. Silný pramen ledově chladné osvěžující vody neleznete u lesnické naučné stezky, jež vede pod hřebenem Radhoště. Do studánky je voda svedena z pramenné mísy, je od ní krásný výhled přes paseku na Soláň a okolní kopce. Léčí oční onemocnění a poruchy krvetvorby.

Dřevohostice
Studánka svatého Floriána je rovněž známa pro svou léčebnou moc. Dostanete se k ní také od vesnice Nahošovice. Prý zde můžete v noci spatřit tajemná zelená světýlka, jak tančí v okolí studánky.

Drahotuše
Pramen Rybáře je znám tím, že léčí zejména kožní onemocnění a ledviny. Místní ovšem dodávají, že kouzelná voda pomáhá i na oči a jiné nemoci.

Dobříš
Pramen nazvaný Brdlavka je považován za zázračný pro své velké léčebné vlastnosti. Je však střežena přízrakem. Jde asi o ducha mnicha, který se sem pravidelně chodil modlit. Už řada lidí jej spatřila, jak klečí u nedalekého stromu.

Dolany u Olomouce
Tato lesní studánka se nachází v Bělkovickém údolí. Lidé jí říkají Lada. Snad podle staroslovanské bohyně Lady. Důležité je, že má zázračnou moc uzdravovat. Pozor ovšem na mlhy! Není prý radno tu zůstavat, když padá mlha. Je to údajně nebezpečné.

Domašov u Šternberka
Pramen se nachází pár set metrů za lomem směrem na Těšíkovskou kyselku. Voda pomáhá při onemocněních žaludku a trávení a dokonce má blahodárné účinky na játra a krevní tlak.

Domašov u Jeseníka
Lesní pramen nazvaný Zaječí pomáhá lidem při léčbě srdce, žil a krve.

Dolní Lhota u Stráže nad Nežárkou
V lese se nachází tzv. Panova studánka. V noci je zde slyšet flétna a zpěv. Voda je prý nejen léčivá, ale i požehnaná. Prý tu byl spatřen několikrát anděl. Voda ze studánky pomáhá při léčbě jater a krve.

Frymburk
Studánku U černého sloupu navštěvují zejména lidé z okolních obcí. Podle nich má velice silné léčivé účinky.

Francova Lhota
Studánka pod Čubovým kopcem je vyhledávaným místem turistů právě pro své léčebné vlastnosti.

Bílá voda
Další studánku najdete v lokalitě Bílá voda téměř u slovenské hranice. Podle místních je to nejlepší voda na ředění slivovice, protože je to jediná pramenná voda, která ji po přilití nezakalí. Vedle toho má i uzdravující vlastnosti. Proto je tak vyhledávaná.

Felbabka – Studánka svobody
Velice hezky udržovaná léčivá studánka se železitou vodou pod vrchem Ostrý. Voda je čistá a díky železu chutná jako minerálka.

Horní Skorošice – Peklo
Podle pověstí chodí v noci uhasit k tomuto lesnímu prameni žízeň podivné temné bytosti. Proto není vhodné zde v noci zústávat. Tak či tak, voda je považována za zázračnou. Kousek dál je pak Bučinská studánka. I ta je považována za léčivou a požehnanou.

Horky u Tábora
Pramen svaté Eleonory je považován za mírně radioaktivní a má díky tomu příznivé účinky na kosti a klouby.

Hluboké
Tato léčivá studánka se nachází na okraji lesa mezi Křemelíkem a Krokočínem. Nedaleko se má prý nacházet dračí hrob.

Humpolec
Pramen pod židovským hřbitovem je považován za zázračný. Podle pověsti tu skončí poslední válka sjednáním míru mezi třemi vladaři světa.

Heřmánky nedaleko Dubé
Tuto studánku naleznete vedle cesty pod výrazným listnatým stromem. O  pár desítek metrů proti proudu potoka, na okraji lesa, je druhá studánka. Obě jsou považovány za léčivé a lidé si sem chodí celoročně pro vodu.

Heřmanice v Podještědí
Studánku zvanou Křížková využívají obyvatelé Heřmanic nejen jako zdroj pitné vody, ale i pro jeji léčebné účinky.

Horní Štěpanice
Pramen nazvaný Pod kapličkou je vhodný při léčení kloubních onemocnění, ledvin a zraku.

Horní Bečva
Sachova studánka je považována po mnoho generací za zázračnou.

Hovězí
Pramen Pod Rohatinou v údolí Hovízky před bývalou lesovnou je podle místních lidí léčivá.

Hoštálková
Studánku Ondráška najdete pod značenou cestou z Tisového do Hošťálkové. Na turistických mapách není značena, ale místní lidé vám rádi ukáží cestu. Je to místo vhodné nejen pro meditace a rozjímání, ale i pro osvěžení nohou. Voda má blahodárný vliv na klouby a kožní onemocnění.

Háj u Loučné
Studánka Traverz pod Klínovcem je považována za léčivou, protože pomáhá lidem při onemocnění srdce, žaludku a jater.

Hřensko
Pod Roháčem se v lese nacházejí hned tři prameny. Všechny mají uzdravující sílu a pomáhají při revmatu a špatném hojení ran.

Hrachoviště
Na dně studánky U Krejčovky je v místě pramene nádherně vidět neustále vířící písek. Podle pověsti se tu zjevuje černý kůň, který je snad i strážcem této studánky. Voda pomáhá při léčbě srdce.

Chvalčov
Oblíbený pramen návštěvníků Hostýnska je na červené značce z Chvalčova na dolní hranici přírodní rezervace Obřany. Původně se jmenoval Hladová studánka. Byl ale přejmenován na počest etnografa – spisovatele Františka Táborského a malíře Františka Ondrúška, kteří sem s oblibou vodili své přátele. V roce 1957 bylo upraveno okolí pramene. Dnes je nad ním do kamene vsazena kovová deska s podobiznami obou umělců. Podstatné ale je, že sem lidé chodí nejen za odpočinkem, ale zejména pro léčivé vlastnosti této vody.

Chrástná
Na polovině cesty mezi Břevništěm a Chrástnou je přímo u silnice ve stráni studánka zvaná též jako Legie, jež pomáhá lidem s léčbou žaludku a dýchacích cest. Její inhalování má blahodárný vliv pro nemocné astmatem.

Chelčice
Pramen sv. Máří Magdalény byl v minulosti sveden do nádrže v barokní kapli sv. Maří Magdaleny u Chelčic. Voda je považována za zázračnou. Dokonce se traduje, že se nemocným poutníkům ukázal anděl, který vodě požehnal a díky tomu uzdravuje.

Chlum u Blatné
Studánka u Závišínského potoka je velice léčivá, dokonce sem chodí pít i lesní zvěř. Voda pomáhá při léčbě očí, cukrovky, zánětů a střevních potížích.

Jankov u Českých Budějovic
Svatováclavský pramen je nádherná vyzděná studánka s kamennou sochou dívky. Je taktéž uctívána pro svoji léčivou moc. Lidé si tu vodu berou do velkých nádob. Prý má lahodnou chuť i po několika dnech a uzdravuje člověka zejména při zánětech dýchacích cest a horečkách.

Jinačovice
Studánka Barborka léčí onemocnění krvetvorby, kloubů, sleziny, jater a žlučníku. Má prý i velký vliv na potenci.

Jindřichov u Velké Bíteše
Pramen V Olšinách, jak název napovídá, najdeme na vlhkém lesním místě. Důležitější však je, že je považován za zázračný a léčebný.

Jindřichov u Velké Bíteše
Lidé chodí ke studánce U Korbele, její původní jméno bylo V Pastýřce, pro vodu stále a považují ji za velice léčivou. Traduje se, že má blahodárný vliv na léčbu ženských orgánů a neplodnost. Jeden místním chalupář si tu pravidelným pitím vody ze studánky vyléčil nemocné ledviny.

Jilemnice
V polích na jižním svahu kopce Kozinec, který se vypíná nad Jilemnicí, stojí u dvou mohutných jasanů kaple sv. Isidora a na kryptogramu je letopočet 1719. Voda ze zdejšího pramene Pod kaplí je považována za zázračnou, protože pomáhá při léčbě jater, slinivky a žaludku.

Jistebsko
Mordýřská studánka je u lesní cesty nedaleko silnice z Dolní Černé Studnice do Huti. Podle pověsti zde byl zabit a oloupen Jindřich Vantner, který nesl výplaty pro dělníky sklářské hutě v Huti. Lidé si sem chodili pro vodu už v dávných dobách a podle zpráv je blahodárná zejména na onemocnění kloubů a svalového aparátu.

Jistebsko
Studánka sv. Josefa stojí vedle kostela sv. Josefa. Nedaleko je Kittlův dům. Johann Josef Kittel byl místní léčitel a poblíž studánky s mírně radioaktivní vodou postavil dům, kde provozoval praxi. Kromě lékárny a ordinace fungoval dům jako lázně, které používaly vodu ze studánky. Ta má blahodárny vliv na kožní onemocnění, vředy, špatně se hojící rány, záněty žil, otoky a vodnatelnost.

Jitrava
Studánka Pod Velkým Vápenným je považována nejen za léčivou, neboť pomáhá lidem od potíží dýchacích cest a žaludku, ale i proto, že je zde silná energetická zóna. Ta naopak lidem dodává tolik potřebnou energii.

Krhová
Studánka Jarošovka se nachází v lese, ale vede sem dobře značená stezka. Nutno dodat, že vodu lidé používají ponejvíce na léčbu bolestí kloubů a také na léčbu dýchacích cest.

Křivé
Studánka Na Brdu má velmi dobrou chuť. Lidé si ji však mnohem více cení pro její zázračnou moc. Údajně dokáže léčit i nádorová onemocnění a záněty. Proto není divu, že sem míří vždy spousta lidí.

Kryštofovo údolí
Studánka svatého Vojtěcha se nachází při úpatí Kostelního vrchu, asi 350 m od nového orloje. Pramen je značen jako pitná voda a vede k němu upravená cestička od penzionu Eva. Stále sem míří lidé s demižony, protože voda je léčivá. Pomáhá zejména při onemocněních žil, krve, prostaty a jater.

Kamenický Šenov
Pramen Svatého kříže vyvěrá přímo pod historickou Křížovou cestou z roku 1846, kterou nechal na své náklady vybudovat spolu s kaplí Nejsvětější Trojice sedlák Franz Kreibich. Voda pomáhá při léčbě zejména ženských orgánů, onemocnění ledvin a kloubů.

Kanice
Studánka Pro Silva se nalézá v malém údolíčku, vytvořeném Ušáckým potokem nedaleko od obce Řicmanice. Nejlepší přístup je po cestě od Myslivny Lišky Bystroušky v Bílovicích. Studánka je léčivá a pokud vím, tak pomáhá při střevních potížích, léčbě vředů a žaludeční poruchách.

Kanice
Lipová studánka leží u cesty z Kanic do Řícmanic. U stromu s cedulkou „Lipová studánka“ je starý vývěr bez vody, ovšem kousek vedle, vlevo u schodů, je vývěr nový a vydatný, ze kterého voda teče. Tato voda naopak pomáhá při regeneraci těla a údajně i zlepšuje odolnost proti různým nemocem.

Křtiny
Studánka Karla Schindlera se nachází v katastru obce Křtiny. Přístup k ní je po žluté značce od Arboreta Křtiny asi jeden kilometr východním směrem. Studánka je nyní přímo na břehu nového rybníku z roku 2007. Nejen nádherné prostředí, ale i léčivá voda ze studánky vám jistě zlepší náladu. Podle lidí výborně pomáhá při léčbě lupenky.

Kníničky
Studánka U Kapličky je poblíž křížové cesty u Chudčic na úbočí kopce U tří křížů nad Brněnskou přehradou. Lidé dodnes věří v léčivé účinky její vody, zvláště na oční choroby. Přímo nad studánkou dal postavit majitel nedalekého Dolního mlýna u Veverské Bítýšky Josef Kotovic v roce 1856 kapličku s obrazem Panny Marie Pomocné jako dík za uzdravení ze slepoty.

Kuřim
Studánka svatého Jana je součástí kapličky a nachází se na jižním okraji Kuřimi při žluté turistické značce na úpatí Kuřimské hory. Pramení v barokní Vodní kapli sv. Jana. Je považována za zázračnou a léčivou.

Krty u Strakonic
Studánka Bělička je považována za léčivou. K tamní kapličce proto chodí lidé pro vodu po celé generace. Prý je vhodná i pro koupání kojenců. Výborně léčí veškerá kožní onemocnění a hojí povrchová poranění.

Kunžák
Pramen Pod Kamenem vám pomůže při léčbě zejména onemocnění kloubů, slinivky či dýchacích cest.

Kamenný Újezd
Skalní pramen pod Maškem se nachází severně od samoty Mašek v hlubší lesnaté rokli s potůčkem, na levé (jižní) straně rokle. Už za starých časů sem lidé chodili pro vodu, neboť věřili, že je zázračná a má velkou léčebnou moc.

Lhenice
Pramen U Kaple je opředen řadou legend. Jedna hovoří o andělu a samovznícení keře. Pramen má blahodárný vliv na člověka, zejména při onemocnění žaludku, zánětech a zahlenění.

Lančov
Pramen U Čermáka je znám svou silnou léčebnou mocí, která údajně z těla vyplavuje toxiny, jedy, těžké kovy, horkost, vodnatelnost či záněty.

Lovčice u Kyjova
Studánka Trubka je opředena řadou pověstí. Prý se tu v noci zjevuje průvod pannen, které vodu odnášejí v nádobách k nedalekému pohanskému kameni. Zda je to pravda, nevím, ale pravdou je, že voda je opravdu zázračná a pomáhá při řadě onemocnění.

Lelekovice
Studánka Olšová je někdy nazývána „U Silničky“. Najdeme ji nad Lelekovicemi vlevo u silničky směřující od rybníčka k rozcestí U Lávek. Studánka má léčivou moc a uzdravuje mimo jiné nemoce jater, střev, prostaty a krku.

Pro časopis VE HVĚZDÁCH zpracoval kartář, novinář a exorcista Milan Doležal

 Publikoval 21:02

  3 komentářů na “Zázračné studánky”

 1. Jaká cenzura zapracovala, že seznam končí písmenem v polovině abecedy? Malý honorář? Kdy bude pokračování?

  • Proč hned myslíš na to nejhorší, ty PESIMISTO! Jakápak cenzura, to tě nenapadne, že pan autor na tomto obsáhlém tématu průběžně pracuje, a že bude pokračování? Vyčkej času jako husa klasu, neboli: Kdo čeká, dočká se!

  • Dobrý den…
   Všem se Vám omlouvám, ale vzhledem k tomu,že Astrolife.cz se mnou bez vysvětlení ukončil veškerou spolurpáci, není seriál o zázračných studánkách a také o léčivé energii kostelů na těchto stránkách již k dispozici.
   Je mi to líto, ale já o tom nerozhoduji. Pokud hledáte pokračování, mohu vám nabídnout pouze odkaz na mé web stránky http://exorcie.blogspot.com

   Děkuji za přízeň a přeji hezký den Vám všem. Milan Doležal