Srp 182011
 

Léto se chýlí ke svému konci a příroda vydává svoji úrodu. Jaká bude? Záleží na tom, jak jsme zaseli a zda jsme se dobře o svá semínka starali – jestli jsme jim během jejich růstu dodávali dost vláhy a výživy. Přeneseně tedy lásky.

Vše se vším souvisí, a proto je tohle období velmi důležité nejen pro přírodu, ale i pro nás. Element Země vyjadřuje fázi našeho života v období dospělosti. V této naší životní fázi bychom už měli znát velmi důležitou lidskou vlastnost, a tou je empatie.

Z ní odvozujeme jak vědomí a smysl  pro komunitu, tak i sílu skutečně „slyšet“ a léčit jiné. Empatie znamená soucítit s jiným člověkem.  Soucit a litování jsou dvě absolutně odlišné emoce.

Soucit dodává sílu, naději, pochopení, kdežto emoce lítosti energii odebírá, a to nejen postiženému, ale i tomu, kdo lituje. Proto nelitujte ostatní, ale souciťte s nimi, hledejte sílu a energii, která jim i vám může pomoci. Buďte pro ostatní jejich sluncem, středem, z něhož bude vyzařovat síla a energie.

Nejvyšší výraz – EMPATIE
Nejvyšším vyjádřením tohoto elementu  (klesající JIN) je empatie. V zásadě je element Země na emocionální úrovni spojován s péčí, podporou a sympatií. Osoba s přebytkem zemské energie je empatická a loajální, dychtí po zajištění jistoty.

Nerovnováha Země se všem může projevit v přehnaně opatrném přístupu – například neustálé obavy o dítě a zároveň nedbalost o své vlastní potřeby.

Odlišný typ nerovnováhy Země je charakterizován závislostí a strádáním – nedostatek Země ochuzuje schopnost ovládnout se a pomoci si sám. Druh deprese, který může být přiřazen k elementu Země, zahrnuje disharmonii intelektu. 

Když je tento proces myšlení kvůli nedostatku energie čchi sleziny napjatý a narušený, snaží se intelekt dosáhnout jasnosti a klidu, ale pro přílišné přemýšlení se stává deprimovaným.

Vzniklé pocity sklíčenosti jsou doprovázeny znepokojením a zmatením. Unavený a přetížený intelekt trpí nevyrovnaností reflexe – za normálních okolností zdroje klidného rozjímání.

Tělesné funkce: SLEZINA – SLINIVKA (JIN) – ŽALUDEK (JANG)
Orgány spojené s tímto elementem jsou slezina – slinivka a žaludek. S těmito orgány je spojována sladká chuť a žlutá barva. Patří k Jin, které prostupuje klimatem Země. Základní funkcí slinivky – sleziny a žaludku je přeměna a přenos.

Jsou zodpovědné za přeměnu potravy a nápojů, jsou klíčovými dodavateli síly a vitality. Jestliže v důsledku nedostatečné energie čchi a jang se jejich přetvářecí funkce naruší, objeví se pomalé trávení.

Například nedostatečná chuť k jídlu, škytavka, plynatost nebo přebytek tekutin v těle. Můžeme pociťovat těžkou hlavu a údy a celkovou malátnost. Je často spojena s obezitou a nahromaděním lymfatické tekutiny.

Slezina hostí intelekt – aspekt psychické schopnosti myslet, sousedit se, studovat a učit se nazpaměť. Pokud jsou Jang a energie čchi nedostatečné, může to narušovat schopnost koncentrace a otupovat myšlení.

Symbol mandaly
Žlutá barva je symbol pozdního léta, dozrávání klasů a úrodnosti. Je to barva elementu Země. Tato mandala vyjadřuje pulzující energii, jež vychází z našeho středu, z bodu nad pupíkem do okolí a rozšiřuje radost, dostatek síly a vitality.

Je to symbol soběstačnosti, uspokojené emocionální touhy, jistoty a hojnosti. Andílek uprostřed mandaly je zdrojem láskyplné péče, starostlivosti a psychické podpory.

Terapie přírodními éterickými oleji element OHEŇ – směs pro POCIT BEZPEČÍ a bylinný čaj OHEŇ
Kompozice éterických olejů „Směs pro posílení imunity“ je vytvořena pro odbourání roztěkanosti. Kompozice oleje v elementu Země je silně posilující. Osvětluje ducha a vyjasňuje intelekt.

Pokud je mysl zahlcena negativními myšlenkami a starostmi, může ji tato kompozice  odbřemenit a znovu nastolit pocit bezstarostnosti. Díky jeho schopnosti vyjasňovat a osvětlovat mysl je směs vhodná při pocitu útisku, který přichází, když jsme duševně na dně a dezorientovaní.

Tato směs dodává radost, energii a podporuje chuť k jídlu. Energeticky posiluje solar plexus, uvolňuje napětí a odbourává sklíčenost. Je výborná pro dodání energie potřebné pro zachování správné funkce imunitního systému.

Bylinný čaj „pro posílení imunity“ má blahodárný vliv na projevy z nedostatku energie. Byliny podporují imunitní systém během celého roku. Pomáhají zbavit tělo hlenů jako zásobárny infekcí v těle, působí protibakteriálně a protivirózně.

Při počátku nemoci může čaj nahradit antibiotika. Tento čaj je vhodné pít při psychických disharmoniích: beznaděj, smutek, nízké sebevědomí, problémy v rodině. Nízká sebedůvěra, ztráta síly a vitality. Spavost a malátnost.
 
Přeji vám krásné léto nabité slunečními paprsky, a v dalším čísle si budeme povídat o elementu kovu, který se už váže s podzimem.

S láskou Hanna Maria
Publikováno v časopisu VE HVĚZDÁCH

 Publikoval 9:51

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.