Srp 222016
 

Léto v plném proudu, pálící slunce i hřmění bouřek, vrchol světlé poloviny roku. V tomto energií nabitém období přichází čas oslavit síly života v podobě plodů země a naší práce. Konec července a počátek srpna patří v mnoha tradicích svátkům prvních žní, sklizně a hojnosti – můžeme je znát pod jmény Lammas, Lughnasadh, Dožínky. Tyto letní svátky patří vegetačním božstvům – Bohům a Bohyním země, slunce, úrody, plodnosti a všeobecné hojnosti.

Díky popularitě Keltů mnoho z nás minimálně slyšelo o svátku Lughnasadh, během kterého probíhá i množství festivalů keltské kultury, svátku zasvěceném bohu Lughovi. Keltové Lugha uctívali nejen jako patrona úrody a žní, ale i mistra devatera umění (tesař, zedník, kovář, zlatník, harfeník, básník, druid, ranhojič a válečník), nositele meče světla a slunečního kopí.

Keltský svátek Lughnasadh, zasvěcený slunečnímu bohu Lughovi, je dalším z velkých čarodějnických sabatů. Souvisí se slavnostmi dožínek, s první velkou sklizní v roce.

Předcházející svátek letního slunovratu se nesl ve znamení ohně a milostné magie, tento s sebou nese energii oslavy a prosperity.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují dožínky.

Lammas představuje polovinu cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností.

Datum: 31. července nebo 1. srpna, později v neděli nejbližší tomuto datu slaví se přibližně na půl cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností.

Jména svátku: Lammas („svátek chlebu“), Lughnasadh („Lughovo shromáždění“), dožínky
Božstva: Lugh (keltský), Fortuna (římská), Demeter, Ceres
Symboly: kukuřice, obilí, roh hojnosti sezónní květy a byliny
Starobylý keltský svátek

Lughnasadh je zmiňován v nejstarší irské literatuře. O tomto svátku se pořádaly soutěže a hry k poctě bohů velká shromáždění, zásnuby a trhy. Stejně jako o předchozích svátcích se lidé vypravoval k posvátným pramenům. Při rituálech se obětoval býk, tanec a první obilí. Slavnosti se konaly na vrcholech kopců, kam dodnes v keltských zemích lidé pořádají poutě.

Obeť prvního obilí připomíná temnější stránku tohoto sabatu, kterým je obětování „obilného krále“, často ve formě panáčka. Obilí je podetnuto, semleto a upečeno, aby vznikl chléb. Lammas je tedy také svátkem transformace.

Rozjímejte chvíli v letním horku, a přemýšlejte o podzimních měsících, které nás čekají. O tomto svátku je čas začít sklízet co jsme zaseli během posledních měsíců. Je čas uvědomit si, že jasné letní dny začnou brzy ubývat.

Tipy na rituál

Nyní je ideální čas na magii prosperity, přípravu na podzimní sezonu, nové podnikání, zaměstnání atd. Použijte papíry a svíce v barvách zlaté, která se odráží nyní v přírodě.
K létu patří také magie medu. Med spojuje panenky dvou rozhádaných milenců, které se připoutají k sobě v lidové magii.
Stále je příhodný čas na výrobu a zasvěcení šamanského váčku s bylinami které každá přinášejí svému nositeli vlastní dar.
Pokud pracujete s kartami, vězte že tomuto svátku se přiřazují, Spravedlnost a Štěstěna.

Aktivity na dožínky

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

Podnikněte výlet, rozdělejte oheň.
Vyrobte si vlastní „roh hojnosti“, zvaný cornucopia, a dejte do něj slunečnice a obilí.
Upečte společně chleba. Tento zvyk spojuje lidi, kteří společně chleba pečou.Upečte si domácí chléb (chutného výsledku dosáhnete i s obyčejnou troubou).
Vystavte doma plody země na pěkném místě. Vypravte se na ovocné trhy.
Vyrobte si vlastní kukuřičnou panenku.
Udělejte si s přáteli piknik a podělte se o sezónní jídlo.

Zdroj: http://energieazdravi.cz/keltsky-svatek-lammas-lughnasadh-dozinky/

Časopis Ve hvězdách si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz (roční předplatné 210 Kč, na 2 roky 420 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk

 Publikoval 9:59

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.