Pro 152015
 

Německý lékař a spisovatel Rüdiger Dahlke, populární propagátor zdravého životního stylu, se letos v květnu objevil v Česku. Tento lékař se proslavil knihami (Nemoc jako cesta,Jak správně jíst, Princip stínu…) o psychických příčinách nemocí, a tvrdí, že nemoc je  informace, kterou nás naše tělo dává o naší rovnováze. Podobně jako český lékař Jan Hnízdil, i doktor Rüdiger Dahlke považuje za nemocnou celou naši společnost. Nejdůležitější příčinou nerovnováhy spol ečnosti  je podle Dahlkeho to, že jsme vložili veškerou moc do rukou starých mužů.

Text pochází z videa, které je umístěno na stránkách blogu Petra Václavka –  novebohatstvi.cz. Je čas, kdy bychom měli slovo lékaře znovu oživit.

Otázka:

Co říkáte tomu, že jsme uvěřili, že staří muži nás mohou řídit. Prezidenti, ministři, celý parlament EU má vysoký průměrný věk?

Rüdiger Dahlke: G.B. Shaw řekl, že bychom neměli následovat starých lidí, protože oni nevěří v budoucnost. A my jsme udělali ještě hloupější krok, vložili jsme se do rukou starých mužů. Nemohou vidět dalekou budoucnost, žádnou nemají. Ale my nemáme tolik času, abychom nechali ty staré chlapy dělat stále ty samé chyby.  Stále je dohání jejich vlastní špatná minulost a nedokážou se s ní vyrovnat. Jak se může např. církev pod vedením starých chlapů obnovit? Změnit a dostat na nohy a při tom zůstávat ve stejné pozici.

Uvěřili jsme jim, že nás někam dovedou. Měli by si hrát s vnoučaty, aby se dostali k dítěti ve svém nitru, ale muži to nedělají. Bojí se, aby nevypadali dětinsky, takže se strachu se pak hrátkám s vnoučaty vyhýbají.

Otázka:

Měli by se chopit moci mladí?

Rüdiger Dahlke:  Ne, nejde o téma mladí a stáří. Jde o ženský pól, ženský princip. Přístup. Ženské řešení. Protože celé roky jsou na programu mužská řešení a vidíme, že jsou špatná. Musíme zkusit řešení s ženským pólem a ženským aspektem, pohledem na věc. Žena by měla poskytnout dlouhodobou perspektivu: nebojovat s mužskou pozicí, ale vytvořit nový, ženský svět s patřičnou odpovědností.

Rüdiger Dahlke: Nemá smysl, aby se ujímaly slova ženy, které mají mužské vlastnosti a které jednají jako muži. Margaret Thatcherová  nebo Indira Gandhiová byly úžasné ženy, ale podporovaly mužský přístup a mužská řešení, bylo v nich více mužského. Ale teď potřebujeme používat ženský princip a ženská řešení.

Otázka:

Lidé ale nevěří ženským principům, považují je jen za symbol sexu.

Rüdiger Dahlke: My jen víme, že staří muži jsou neschopní. Jsme v krizi, do které nás dovedli staří muži. A taky víme, že oni nás z toho dostat nedokážou. Čeho jsou schopné ženy, to ještě nevíme. Musíme to zkusit.

Ženský pól přijde brzy ke slovu, jednoduše ženy budou nositelkami změny. Budou opravdu schopné se dívat daleko do budoucnosti. Staří muži budou zbaveni moci, a pak budeme mít šanci přijít na nějaké trvale udržitelné řešení.

Otázka:

Jak bude vypadat žena budoucnosti?

Rüdiger Dahlke: Bude se spoléhat na své smysly, svou intuici, svůj šestý smysl. Bude pracovat se svým mateřským citem a se vztahem k Zemi. Ženy se musí zbavit toho absurdního ideálu krásy, který stvořili modní návrháři:  Musí se zbavit stavu, kdy ženy samy sebe nemají rády, pokud tomu vytyčenému ideálu mu neodpovídají. Musejí se naučit  mít rády samy sebe takové jaké jsou, pak je takové je budou mít rádi i muži.

Přepis Pavla Hobstová, foto archiv Rüdiger Dahlke
celý rozhovor si můžete poslechnout zde:
http://cestypsychosomatiky.cz/rudiger-dahlke-ve-videu/

 Publikoval 11:22

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.