Zář 202015
 

S přechodem Saturnu do Střelce se otevírá celá škála naprosto nových témat. Skoro jako s novým dílem Otázek Václava Moravce. Obrazně vyjádřeno vidím tento přestup spíš na horizontální linii. Jako výstup z jeskyně do otevřeného prostranství. Z temnoty do světla. Z podzemního království země a vody do světa ohně a vzduchu. Z území, kde jsme postupovali spíše intuitivně, instinktivně, do prostoru, kde vládne rozum, naděje, víra.

Saturn ve Štíru po nás chtěl hlubinnou čistku, v relativně úzce vymezené zóně, pečlivé zkoumání a introspekci. Saturn ve Střelci následuje poté, co byly kořeny odhaleny, obnaženy, detoxikovány, zbaveny škůdců a veškerého svinstva. A teď šplháme po kmeni do koruny stromu, abychom v práci pokračovali tam. Některé větve je nutné prořezat, některé podepřít. Tady shora máme navíc rozhled a je potřeba se podívat, co se děje kolem, začít vnímat události a životní situace v perspektivě, v kontextu a v souvislostech. Abychom pochopili, jak naše úsilí a náš život souvisí s těmi, kdo spravují své stromy hned vedle nás. A s těmi, kdo je spravují v sousední vesnici, v sousední zemi a kdekoliv po světě. Zaměření se mění z lokálního na globální, z detailu na celkový obraz. Pozornost se přesunuje od zkoumání minulých příčin a hledání viny do vizualizace budoucích konstruktivních řešení.

Řekněme, že Saturn ve Štíru a Saturn ve Střelci přijdou k řece plné kamenů. Saturn ve Štíru soustředěně prozkoumá brod, vybere si kámen, odklopí ho a začne se šťourat v tom bahýnku pod ním, protože potřebuje poznat biotop zblízka, ideálně i v jeho historickém vývoji. Saturn v Střelci se rozvážně a doširoka rozhlídne, v dálce na druhém břehu řeky uvidí hory a už si plánuje, po kterých kamenech se dá řeka přeskákat. A v hlavě se mu rodí myšlenka, že tady by mohl stát most.

Je jedno těžší než druhé? Horší? Lepší? Ani ne, jsou to jen dva diametrálně odlišné přístupy a pohledy na svět.

Saturn reprezentuje věci, které se dělat musí. Je samozřejmě sporné, které to jsou, protože správný anarchista odpálí tuhle repliku slovy, že musí jenom umřít. No jo. My ostatní ale budeme něco muset. Saturn je totiž ten, kdo nás kope do zadku, abychom nezakrněli, nezlenivěli, neshnili a neusnuli na vavřínech. Saturn rozdává úkoly a kontroluje jejich splnění, zadává projekty a bazíruje na termínech, trvá na plnění povinností a vyžaduje, abychom za sebe a svůj život převzali zodpovědnost. Sami. Saturn často používá donucovací prostředky, které se nám nelíbí, ale jsou nutné: rovnátka, berle či zákony.

Saturn nás taky brzdí a zpomaluje v rozletu, protože chce, abychom cokoliv, co děláme, udělali pořádně. Učí nás pečlivosti, trpělivosti, soustředěné práci. Učí nás, že věci je třeba stavět a budovat strukturovaně a systematicky, aby stály pevně a přetrvaly věky. A přesně tohle bude náplní jeho práce ve Střelci. Protože energie Saturnu a energie Jupitera, který ve Střelci vládne, jsou dva protichůdné proudy. Prudký výtrysk energie a její kontrola a usměrnění.

A na čem tedy máme příští dva a půl roku pracovat? Jaká jsou témata?

Cesty za poznáním a poznání na cestách, míněno doslova i metaforicky. Můžeme vyrazit na trek kolem Annapurny, objednat si aktivaci kanálu Discovery nebo zanést talíř buchet novému sousedovi, co se s ním nikdo ze starousedlíků nebaví, beztak ňákej Arab! V obou případech jde o seznámení se s cizí kulturou, o přijetí nového pohledu na jakoukoliv situaci. Saturnskou povinností bude pokusit se tento nový pohled integrovat do svého stávajícího světonázoru a myšlenkového řádu.

To bude možné jen díky revizi vlastních hodnot. Díky pečlivému přezkoumání společenské kultury, filosofie a víry. Možná se ukáže, že některé staré zvyky a tradice nám otevírají novou cestu. A nejspíš i to, že jiné jsou přežité a je třeba se jich zbavit. A možná se objeví nutnost zbudovat zcela nové cesty, protože ulpívání na stávajícím stavu je neudržitelné.

S Jupiterem a Střelcem jsme se pohybujeme na rozhraní osobního a kolektivního prostoru. Proto se témata vždy vztahují do obou sfér. Můžeme potkat svého učitele, člověka, který nás dokáže inspirovat i srovnat do latě, když ulítáváme. Nás osobně nebo nás jako skupinu, národ, kulturu.

Pravděpodobně dojde k formalizaci smluv a procesů, k deklaraci nových zákonů. Udělali jsme si pořádek v sobě. Prošli jsme ohněm vnitřní očisty a hodnota věcí, které přečkaly, je nezpochybnitelná. Teď je potřeba deklarovat tyto hodnoty veřejně a viditelně. Definovat svůj postoj, svůj názor a stanovisko. Získat pro svou víru oporu v systému. Přihlásit se k tomu, o čem jsme přesvědčeni. Stanovit pravidla, určit meze, nastavit strukturu, v níž můžeme růst a prosperovat, ale nikoliv expandovat k zadušení.

Otevírá se také téma poznání, studia, vzdělanosti a vědy. Téma rozvoje a restrukturace školství a vzdělávání. I tady budeme postupovat soustředěně, pečlivě a pomalu. Krok za krokem a každý den jen tolik, kolik pobereme. Učitelem je přísný Saturn, který sice bude ve Střelci uvolněnější, než býval ve Štíru, ale i tak trvá na disciplíně a řádu. Trochu moralista, trochu zpátečník, ale díky němu vyrosteme. A stejně jako fazole nafasujeme tyčku, abychom se měli čeho přidržet a rostli rovně.

A v neposlední řadě, nastává čas kultivace duševního a duchovního prostoru. Tématem budou otázky víry a nevíry, dogmatismu a demagogie, expanzivního šíření „jediné pravé“ víry, jednoty Boha a různosti vyznání, nutnosti existence náboženství či rozkrytí a pochopení nových duchovních principů a rovin, nové úrovně spirituality.

A co na to papež František? Pravda nebo lež? A to by bylo hezké …

Cesta před námi není snadná. Se Saturnem v patách to nikdy není sranda, brnkačka a pohoda jazz. Ale taky to není tragédie. Je to, jak to je, a ve finále to dává smysl. Protože smysl je ústředním tématem Střelce a k jeho nalezení nám dopomáhej Saturn!

Zdroj: www.astropsychologie.cz

 Publikoval 9:42

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.