Dub 112015
 

Aromaterapie si svými krásnými vůněmi získala srdce mnohých z nás. Pokud jste kouzlu vůní ještě nepropadli, vyzkoušejte nejjednodušší a nejznámější způsob aplikace čistých éterických olejů – ve vaší aromalampě. A pokud jsou vaše srdce již ztracena, namíchejte si některou z krásných jarních vůní sami. Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, při které se na tělo, duši i ducha působí pomocí vhodně zvolených vonných silic (esencí) z rostlin.

Lahvičky plné vůní mají dlouhou tradici, můj oblíbený Egypťan Sinuhet jich ve své lékárničce měl hned několik. Jako lék má aromaterapie oproti jiným obrovskou výhodu – nádherně totiž voní a tím krásně něžně působí na naší psychiku. Příjemně provoněný byt, kancelář nebo obchod je něco velmi okouzlujícího. Vůně působí hluboko do našeho podvědomí, vyvolává v nás vzpomínky, působí na naše city, zlepšuje nám náladu, aktivuje naše myšlení a soustředění, uvolňuje nás ze stresu, posiluje naší imunitu a v pozitivním smyslu působí i „návykově“.

Oprašte svojí aromalampu

Téměř v každé domácnosti se najde aromalampa, zapátrejte po různých koutech nebo si půjčte jednu od zkušenější kamarádky. Až se do aromalampy nadchnete, pořiďte si takovou, ve které se éterické oleje nepřepalují. Klasická aromalampa by měla mít ideálně skleněnou misku v dostatečné výšce nad svíčkou. Určitě vyberete vhodný designový doplněk. K dostání jsou i krásné elektrické aromalampy, difuséry a další nezbytnosti pro práci s čistými vůněmi.

Objevte kouzlo lahviček plných vůní

Zapátrejte doma po lahvičkách s vůněmi, pravděpodobně objevíte levanduli, možná také tea tree, jedli nebo nějaké citrusové vůně. Při pořizování nových lahviček si dejte pozor na to, co kupujete. Na trhu je k dostání velká spousta levných napodobenin přírodních éterických olejů. Možná krásně voní, ale rozhodně nebudou tak krásně vonět a skutečně terapeuticky působit. Kvalitu byste měli poznat z latinského názvu nebo přesného složení uvedeného na etiketě, lahvička by měla být pevně uzavřena v tmavé skleničce nebo v krabičce. Nejlépe vás ale povede váš nos, důvěřujte mu!

Oblíbené snadno dostupné jarní vůně

Grapefruit – symbol jarní očisty
Pomeranč, Bergamot – osvěžení těla i ducha
Mandarinka – hravost nejen pro děti
Máta – osvěžení i zklidnění mysli
Levandule – večerní rozjímání a relaxace
Modřín, Jedle – doplnění sil po dlouhé zimě

A něco extra pro fajnšmekry

Heřmánek – něžná péče a vůně dětství
Řebříček – posílení vůle a nového růstu
Petitgrain – hořká vůně pomerančového listí
Helichrysum – slaměná vůně nejen pro babičky
Iris – osvěžující neotřelá vůně z kořene fialového kosatce

Namíchejte si svojí vůni

Máte všechno připraveno a teď se nebojte experimentovat! Do aromalampy používejte 5-10 kapek éterických olejů. Krásné je zkombinovat několik vůní, které se spolu vzájemně podporují. Vzácnější vůně míchejte opatrně, spíše 1-2 druhy. Neotřelou vůni Irisu můžete doplnit špetkou grapefruitu.

Recept na svěží vůni na koncentraci

Grapefruit – 3 kapky
Bergamot – 3 kapky
Máta – 1 kapka
Jedle – 1 kapka

Vyrobte si vlastní vůni jara

Zkuste si vzpomenout na vůně spojené s jarem… svěží jarní vzduch, rozkvetlé jabloně, šeříky, fialky. Jakou vůni milujete vy nejvíce? Ne každá rostlina poskytuje dostatek vůně, abychom ji mohli uzavřít do skleněných lahviček a prodávat ve velkém. Pokud máte oblíbenou vůni květin, můžete si zkusit vyrobit vůni doma sami.

Recept na domácí vůni

Hrst květů vaší oblíbené voňavé rostlinky
Troška slunečnicového bio oleje lisovaného za studena
Uzavíratelná skleněná nádoba (zavařovačka)

Květy šetrně otrhejte, mačkáním porušujete voňavé kanálky a vůně vám vyprchá dříve, než přenesete do sklenice. Čím aromatičtější rostlinka, tím více bude vonět vaše výsledná vůně. Květy zalijte čistým olejem prvotřídní kvality, teď už květy upěchujte, ať jsou všechny ponořené a vypustí svou vůni do oleje. Sklenici uzavřete, umístěte na slunný parapet a nechce macerovat asi 3 týdny. Přeceďte přes sítko a používejte na tělo jako jemný domácí parfém.

Autor: Michaela Nováková
zdroj: www.simbis.cz

 Publikoval 9:25

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.