Říj 312014
 

U stárnoucích lidí mohou být zdravotní problémy, ať už malé nebo velké, zdrojem starostí, což může nepříznivě ovlivnit jejich emocionální zdraví. Řada žen pociťuje během menopauzy potíže, jež mají i psychologický aspekt, spojený především s odchodem dětí z domova. Tento rodinný zlom může ale znamenat i začátek nového života, neboť ženě přináší toto období i daleko více času pro sebe. Nově nabytou svobodu mohou však kazit fyzické symptomy a citová nevyrovnanost.

Mezi tyto negativní emoční stavy patří:

• Podrážděnost
• Nedostatek sebedůvěry
• Úzkosti a deprese
• Špatná koncentrace, zapomnětlivost a zhoršená paměť
• Pokles sebevědomí vinou hmotnosti a změn fyzického vzhledu
• Ztráta zájmu o sex

Noční pocení
Nočnímu pocení lze předejít aromaterapeutickou koupelí. Výborně působí borovice nebo cypřiš, výborná je i šalvěj muškátová. Organismus pak ochlazuje máta. Pokud máte návaly horkosti během dne, doporučuji tento osvědčený recept: smíchejte 20 kapek výše uvedených éterických olejů s litrem pramenité vody v láhvi se šroubovacím uzávěrem. Zašroubujte uzávěr, láhev důkladně protřepejte, část obsahu nalijte do rozprašovacího spreje a další část do malé láhve, kterou budete mít u sebe. Jakmile ucítíte první příznaky návalu horkosti, vypijte dva doušky vody se silicovými oleji a postříkejte si sprejem tváře a krk. Pozor na nákup kvalitních éterických olejů, kupujte jen u renomovaných firem.

Zadržování vody v těle a otoky
K dalším potížím v menopauze patří zadržování vody v těle a otoky. Snížit množství nahromaděné vody a tvorbu celulitidy se daří nanášením směsi odpovídajících silicových olejů s vhodnou nosnou bází na postižené partie těla, a to 2x denně. Výborným pomocníkem je éterický olej z cypřiše, který je močopudný a také muškát vonný nebo-li pelargónie, jež uvolňuje ucpané lymfatické uzliny a ulevuje od bolesti nohou.

Srdce a problémy krevního oběhu
V Evropě jsou srdeční nemoci nejčastější příčinou úmrtí žen ve věku nad 50 let. Umírá jich na ně asi 25 procent. Bohužel, silicové oleje je nemohou pomoci vyléčit. Psychicky postihuje tato nemoc zejména ženy, jež vydávají více lásky, než přijímají. Mnohdy jde o nepochopení jejich mateřství nebo lásky, kterou u druhého nenacházejí. Pro tyto emoční stavy srdce doporučuji směs esenciálních olejů pro 4. Čakru – směs pro uvolnění (zn. Hanna Maria), která dokáže uvolnit emoční bloky spojené s láskou.

Další vhodná kompozice éterických olejů je Oheň podle TČM zn. Hanna Maria. Tato kompozice dodává energii a sílu zvládnout osamělost a vnitřní samotu. Pomáhá i při ženských potížích spojenými s menopauzou.

Ztráta zájmu o sex
U některých žen je pro menopauzu charakteristická ztráta zájmu o sex. Snížení poševní vlhkosti může činit pohlavní styk bolestivým, což právě může mít za následek pokles sexuální touhy. Éterická kompozice na 1. čakru (zn. Hanna Maria) obsahuje oleje spojené se ženstvím, a energii, která posiluje intimní vztahy a chuť na sex. Uvolňuje mysl, zbavuje vnitřního tlaku a napětí a stimuluje emoce spojené s 1. čakrou, tedy se sexuální energií.

Nespavost
Nespavost a velmi slabý spánek jsou v tomto věku naprosto běžné, nicméně nespavost může být způsobována i úzkostmi a starostmi. Pro dobré spaní doporučuji několik možností: První z nich je éterická kompozice na 4. čakru (zn. Hanna Maria), jež uvolňuje emoce a navozuje klidný spánek. Další vynikající kompozicí je Levandulová směs první pomoci (zn. Hanna Maria), která navozuje duševní i emocionální klid. Stačí před spaním rozprášit pár kapek z rozprašovače na polštář anebo do prostoru nad postelí a můžete odpočívat.

Hanna Maria, aromaterapeutka a lektorka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

Časopis si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz  (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk

 Publikoval 11:33

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.