Zář 232014
 

S postupem těhotenství si budoucí maminka začne uvědomovat první pohyby dítěte. To, že se během dne občas posadí stranou, aby si odpočala a byla se svým dosud nenarozeným děťátkem, napomáhá při vytváření jejich pouta. Éterické oleje přinášejí při těhotenství úlevu u řady zdravotních potíží. Patří mezi ně nevolnost, bolest v kříži, oteklé nohy a kotníky, zácpa, křečové žíly, zažívací potíže, křeče v nohách, psychické a fyzické vyčerpání.

Ranní nevolnost
Nevolnost se obvykle projevuje ráno. Žena je citlivá na různé vůně a pachy. Především v prvním trimestru je tato indispozice citelně znát a pachy z potravin přivolávají zvracení. Tělo si vybírá jen ty, jež jsou pro matku a plod snesitelné. Díky přecitlivělosti si matka dobře rozmyslí, co její tělo snese. Je vhodné použít i jemnou, odpočinkovou, harmonizující aromaterapii a podpořit klid matky, rozptýlit její obavy o budoucnost díky novému človíčku, který ji změní. Doporučuji vůně na podporu srdeční čakry (4. čakra – aromaterapie zn. Hanna Maria) či éterické oleje podporující život – TČM (tradiční čínskou medicínu – Dřevo – aromaterapie zn. Hanna Maria).

Zácpa
Zácpa je další příznak těhotenství. V případě zácpy doporučuji vyváženou stravu bohatou na zeleninu, hodně tekutin, nejlépe vlažnou vodu hlavně po ránu. Pokud možno se vyhýbat těžkým jídlům. Výborně pročišťuje nakládané zelí či nakládané švestky. Pro tento případ je třeba aromaterapie na 2. čakru (harmonizující směs zn. Hanna Maria). Pár kapek se rozetře na spodní část bříška a jemnými krouživými pohyby uvolní energii tlustého střeva. Vhodné je pít i převařený anýz nebo čaj zn. Hanna Maria – podle TČM (Kov – pro klidný spánek). Pozor, anýzový výluh se pije jen na noc, maximálně tři dny po sobě. Čaj Kov se pije podle potřeby i na noc.

Bolest v kříži
S růstem dítěte se zvyšuje možnost bolestí zad. Ty lze zmírnit správným držením těla, v určité fázi těhotenství i éterickými oleji. Doporučuji bazalkový a majoránkový olej, který se aplikuje do nosného oleje a nebo v koupelích. Požádejte svého partnera o masáž zad, a to ideálně před ulehnutím ke spaní. Další vynikající kompozicí pro úlevu zad je 1. čakra (směs pro intimní atmosféru zn. Hanna Maria) a nebo levandulová kompozice s tea tree.

Pálení žáhy
Rostoucí dítě tlačí na žaludek, což se projeví zažívacími potížemi a pálením žáhy. Při ní dejte po dvou kapkách mandarinkového a mentolového oleje do 10 ml nosné báze a touto směsí potírejte bolestivou oblast. Lze použít i ulevující kompozici 5. čakry (zn. Hanna Maria – pro koncentraci).

Křečové žíly, otoky nohou a kotníků
Budoucí maminky by si v těhotenství měly pozorně všímat prvních příznaků těchto zdravotních problémů. Lze je zmírnit odpočinkem se zdviženýma nohama, nebo použít polštář vložený pod nohy. V těchto případech nikdy nepoužívejte tzv. teplé éterické oleje, jež by vám naopak mohly zvednout energetický tlak v tepnách. Používejte silice chladivé, například éterickou kompozici podle TČM (element Voda zn. Hanna Maria).

Připravte si nosnou bázi a do ní předejte pár kapek éterického oleje. Rozetřete směs po noze a pak oběma rukama proveďte dlouhý klouzavý hmat od dolní části nohy až ke koleni a opakujte ho. Pozor! Hmaty provádějte jen směrem vzhůru, abyste podpořily proudění krve k srdci. V případě křečových žil na stehně proveďte také hmaty několikrát směrem vzhůru, ale jen od kolen ke slabinám, ne nazpět.

Hanna Maria, aromaterpeutka a lektorka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

Časopis si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz  (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk

 Publikoval 9:29

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.