Zář 082014
 

Vážení čtenáři, v rámci systematického pátrání České exopolitiky po českých/československých spisech UFO jsme se také obrátili na ruskou stranu. Jelikož se tehdejší Československá republika řídila příkazy z Moskvy, oslovili jsme jednak velvyslanectví Ruské federace v ČR a rovněž současný český zastupitelský úřad v Moskvě, kde velvyslancem je nyní Ing. Vladimír Remek. Dopisy byly odeslány 28.6.2014 (jak v ruštině, tak v češtině).

Přišla nám odpověď alespoň z české ambasády v Rusku.

Dopis České exopolitiky Rusku
Velvyslanectví Ruské federace v České republice, Nám. Pod kaštany 1,160 00 Praha 6
Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec
Sergey Kiselev
V Praze dne 24. června 2014

Vážený pane velvyslanče,

chtěli bychom se na Vás obrátit se žádostí o pomoc. Jsme badatelská skupina, zabývající se nyní výzkumem pozorování UFO v České republice a v bývalém Československu v době socialistického režimu. Zajímáme se o období 60. – 90. let minulého století, kdy byla země součástí Východního bloku a Varšavské smlouvy. S jevem UFO se v té době setkávalo zejména letectvo a vojska protivzdušné obrany Československé lidové armády pod dohledem a vedením Sovětského svazu.

Chtěli bychom Vás požádat o spolupráci, pokud existují záznamy o těchto případech sledování objektů UFO z této doby, k nimž zcela jistě docházelo a které by mohly být uloženy v sídle bývalé Varšavské smlouvy v Moskvě. Dle shodného vyjádření našeho Ministerstva obrany a armádních archívů nenacházejí se tyto záznamy na našem území. Domníváme se, že by se mohly některé záznamy, které nás zajímají, ocitnout ve Vašich archívech – kupříkladu i v souvislosti s odchodem sovětských vojsk z našeho území v devadesátých letech. Nevíme také zda např. tyto informace nepodléhají nějakému režimu utajení.

Budeme rádi, když nám pomůžete v pátrání po těchto historických dokumentech a záznamech, které by měly velký význam pro naši badatelskou činnost.

Obracíme se současně na velvyslanectví Ruské federativní republiky v Praze a velvyslanectví České republiky v Moskvě s prosbou o potvrzení, zda ještě existují vojenské archívní záznamy z bývalé ČSSR, které, jak se domníváme, se nacházejí v Rusku a samozřejmě, zda by bylo možno do nich nahlédnout a prostudovat případy týkající se pozorování UFO naší armádou (ČSLA).

Děkujeme Vám za pomoc v této záležitosti.

Za skupinu Česká exopolitika: (7 podpisů členů)

Odpověď od Ing. Vladimíra Remka z české ambasády v Rusku:

Datum: 8. 8. 2014 15:11:26
Předmět: Váš dopis panu velvyslanci

Vážený pane Rašíne, vážení kolegové

odpovídám Vám jménem p. velvyslance Remka, kterému jste adresovali Váš dopis ze dne 24.6.  Z Úřadu přidělence obrany v Moskvě se nám podařilo zjistit, že zde žádný takový archiv není. Rovněž Velvyslanectví ČR v Moskvě nedisponuje žádnými archivními materiály či zdroji, které by se vztahovaly k možnému výskytu či sledování objektů UFO v Československu v letech 1960-1990. Je nám líto, že pro Vás nemáme lepší zprávy. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vaší další badatelské činnosti.

S přátelským pozdravem,
Dr. Tomáš Lipták
Tajemník velvyslance V. Remka

Zdroj: Exopolitika.cz

 Publikoval 7:20

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.