Čvn 232014
 

Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo, kdyby Země přestala rotovat kolem své osy? Byla by to pro vás stejná událost, jako kdybyste jeli autem rychlostí 1500 km/h, které se zničehonic zastaví. Je jasné, že byste zemřeli v jediném okamžiku. Pokud byste se nacházeli v blízkosti rovníku, vaše tělo by se pohybovalo směrem na východ rychlostí 1674 km/h. V blízkosti pólů by rychlost vašeho těla dosáhla 1325 km/h.

Pokud byste bylo přímo na pólech, kde je minimální vzdálenost od osy, máte šanci přežít – ale ne nadlouho, stejně jako lidé, kteří by byli v tu chvíli na palubě letadla. Nakonec by všechny zabily neuvěřitelně silné bouřky, kdy rychlost větru bude větší než rychlost výbuchu atomové bomby a vzniklé tření vyvolá požáry po celé planetě. Vítr smete všechno, co mu bude stát v cestě a co není přímo součástí zemské kůry. Oceány se změní v jednu obrovskou tsunami, jejíž voda bude směřovat přímou cestou k pólům.

Zastaví se i rotace zemského jádra. Kvůli tomu zanikne i ochranné magnetické pole, které nás chrání před sluneční radiací. Následně tak na sluneční ozáření zemřou i poslední přeživší. Navíc jedna zemská polokoule bude neustále otočena k Slunci a bude na ní nesnesitelný žár. Na druhé bude trvale tma a všechno zmrzne. Kdyby se rotace kolem zemské osy zastavila, život na naší planetě by se už nikdy neobnovil.

Zdroj: YouTube.com, Procproto.cz

 Publikoval 16:35

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.