Kvě 302014
 

Vysokofrekvenční aktivní polární výzkumný program HAARP (High-frequency Active Auroral Research Program) bude ukončen. Rozhodly tak americké úřady s tím, že už pro něj nemají praktické využití. HAARP byl instalován ve státě Aljaška na ploše o velikosti 13 hektarů. Tvořil ho anténový systém (12 x 15 řad), který měl zkoumat jevy probíhající v ionosféře. Provoz stál USA pět miliónů dolarů ročně.

Za 21 let své existence vyvolal HAARP řadu teorií o spiknutí; mělo jít údajně o klimatickou zbraň, která ve světě způsobila řadu ekologických katastrof. Někteří zastánci konspiračních teorií byli dokonce přesvědčeni, že HAARP pomocí ozónových děr ovládá myšlení lidí. Podle serióznějších úvah mohlo jít o součást protiraketové obrany, konkrétně o detektor balistických střel.

„Žádné tajné výzkumy HAARP neprováděl,“ stojí na webových stránkách projektu. Přestože v polovině června budou jeho antény demontovány, o tom, zda šlo skutečně o vědecký experiment nebo o tajnou zbraň, se bude nejspíš spekulovat i nadále.

Zdroj: Procproto.cz

 Publikoval 9:32

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.