Kvě 102013
 

Každá barva má svou interpretaci. Pokusím se teď u každé z nich nastínit její dobré účinky na lidský organismus, které lze využít, anebo naopak omezit, pokud budete chtět účinky dané konkrétní barvou potlačit.

Červená barva
Tato barva je barvou podrážděnosti, zlosti, a zároveň také barvou krve, tedy elixíru života, životní energie, lásky a sexuality. Jistě znáte rudou růži, která je znamením smyslnosti, vášně a lásky. Červená barva zastupuje především horko a teplo, klasickým příkladem jsou žhavé uhlíky v ohni.

Praktickým příkladem pro použití červené barvy je povzbuzení méně pohyblivých spermií. Pokud tedy toužíte po dětech a nedaří se vám právě z tohoto důvodu, je vhodné svého milého systematicky obklopovat červenou barvou. V případě, kdy to nebude možné, doporučuji alespoň natřít jednu stěnu v ložnici rudou. Musíte s ní ale zacházet opatrně, neboť červená barva může vést i k agresivitě. Určitě znáte výraz, když někdo říká: „Vidím rudě.“ Červený šátek na býčích zápasech tedy probouzí bojovnost.

Pokládání červeného koberce pro hlavu státu má také svůj význam. Je to znamení slávy a vlády. To, že si něco zapíšete do kalendáře červeně, abyste na to nezapomněli, má opodstatnění z dob církevních oslav, kdy byly křesťanské svátky označovány v kalendáři červeně, zatímco ostatní dny černě.  Právě s pomocí červené je i dnes upozorňováno na něco zvláštního.

V heraldice má červená barva zvláštní význam. V barvách rodinných erbů nalezneme záměry daného rodu, červená v této symbolice totiž znamená odvahu.

Pro hasiče je červená signální barvou. Znamená nebezpečí ohně, důsledkem je přikázaný spěch, mobilizace lidských sil a následná likvidace nebezpečí. Takto podobně to platí i pro „Červený kříž“, který symbolizuje boj o život a přežití.

Červená barva může znamenat hyperaktivitu, ale právě naopak – její nedostatek může znamenat naprosto laxní přístup, tedy člověka, který právě červenou barvou potřebuje „povzbudit“. Volte proto tuto barvu do svého šatníku, pokud potřebujete dodat energii, elixír života. Zároveň ale Pozor! Nepoužívejte tuto barvu při zánětech a horečkách, v těchto případech je nutno nadbytek energie odvézt pryč a použít proto chladivé barvy – modrou a zelenou.

Čakra
Červená barva náleží 1. čakře, tzv. kořenové neboli základní čakře, jež vede v oblasti kostrče a pohlavních orgánů. „Kořenová“ znamená uzemnění, takzvaně stát oběma nohama na zemi. Pokud červeň chybí, můžete mít problémy vypořádat se světem. Doporučení zní: „Vraťte se na zem a přestaňte se vznášet!“ A samozřejmě noste při sobě červené kameny (viz. dále), na sobě červené oblečení.

Do koupele pro posílení této čakry přidávejte lotosový olej nebo olej z růží, z éterických olejů lze vyzkoušet kořen anděliky nebo skořicový. Patří k ní planeta Merkur, ovlivňuje střevo, kosti, kostrč a nohy.

Zdravotní problémy související s touto čakrou jsou onemocnění střev, ischias, zácpa, hemeroidy, bolesti v kříži, křečové žíly, potíže s prostatou a onemocnění krve.

Kameny
Červené kameny zahřívají – povzbuzují, urychlují, podporují urychlení životních situací a též duchovní růst. Přinášejí do srdce povzbuzující činnost, stimulují tenké střevo, a tím zlepšují schopnost přijímat potravu, minerály a vitamíny. Tím se také může zlepšit kvalita krve.

Červené kameny jsou ve spojení s ohnivým živlem a většina z nich náleží k planetě Mars. Chcete-li posunout dopředu nějaký projekt, nebo potřebujete dobrý nápad, noste s sebou v kapse právě červený kámen, jako je jaspis, granát, rubín, korál, hematit (zemitě hnědý). Dochází zde i k posilování základních pocitů láska – nenávist.

Červený kámen je vhodný, pokud cítíte únavu, a jste-li bez nálady. Výborný je pro ozdravné rituály, při nichž jde o srdeční problémy či o poruchu krevního oběhu.

Granát spojujeme s láskou, vášní a čistotou srdce. Přináší vitalitu, sexuální náruživost a touhu po životě.

Jaspis je symbolem životodárné energie, ale nabádá i ke skromnosti. Pomáhá při léčbě neplodnosti.

Rubín působí jako ochránce a dává sílu překonávat překážky, je nositelem lásky a intuice. Pomáhá při bolestivé menstruaci.

Korál není kamenem, ale dar moře organického původu, v magii s ním lze ale pracovat jako s minerálem. Červený korál přináší lásku, oddanost a harmonii. V mateřství chrání plod v těle matky, pomáhá při porodu a v rizikovém těhotenství. Doporučuji jej nosit při sobě v době emočního stresu, kdy přináší úlevu.

Hematit nemá červenou barvu, ale patří ke kamenům pro posílení první, červené čakry, pro své vlastnosti. Posiluje tělo a přináší uzemnění, zvyšuje optimismus a odvahu, proto jej použijte jako oporu v těžkých dobách. Při meditaci vytváří ochranné pole proti škodlivým vlivům. Doporučuji jej nevyrovnaným osobám, protože odvádí negativní energii, kterou nevrací zpět. V Egyptě byl pokládán za průvodce mrtvých, dokáže poskytnout podporu pozůstalým. Odstraňuje krevní sraženiny, zastavuje krvácení, můžete jej použít také proti nespavosti a křečím. 

Petra Nováková, věštkyně a terapeutka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 9:03

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.