Dub 292013
 

V roce 1822 postavil geniální rodák tajuplných jesenických hor Vincenc Priessnitz svůj první, velmi skromný balneoprovoz, v němž začal provozovat do té doby nevídanou věc – léčbu vodou, vzduchem a sluncem. Jeho úspěchy, vedle metody samotné, jsou jednoznačně spjaty i s místem, na němž balneoprovoz vystavěl.

Byl to zřejmě Priessnitzův cit pro rozpoznání neviditelných sil přírody, který ho přiměl koupit za 800 zlatých pozemek se starou chalupou na kopci Gräfenberk. Chalupu strhnul a vystavěl velmi jednoduchý, ale účelný dům, v němž přijímal a léčil nemocné.

Místo, kde se tento dům nachází – nyní je v něm Priessnitzovo muzeum, stojí těsně u významného geologického zlomu, který odděluje Rychlebské hory od masivu Jeseníků. Tento zlom dokazuje, že ne každá geologická anomálie je škodlivá, tedy patogenní. Naopak, tento zlom je jednoznačně významným zdrojem pozitivní energie, která prostupuje celý kopec od výše zmíněné budovy směrem k severu až po patu vrchu Jehlan.

Citliví lidé jsou schopni identifikovat pozitivní vliv zemské energie na své duševní i tělesné rozpoložení už 24 hodin po příjezdu na Grefenberk. Dokonce i ti, kteří prohlašují, že těmto silám nevěří, musí přiznat, že třetí den jejich pobytu na tomto místě je zlomový a oni se „prostě začínají cítit lépe“.

Na celé ploše, která má asi tři hektary, je několik míst, kde vás energetické působení země doslovně zastaví a nedovolí vám pokračovat dál. Jde především o pravou stranu tzv. Jižního svahu, o levou polovinu multifunkční louky a o cíp lesní kolonády. I místo, kde je pohřben Vincenc Priessnitz, je plné zvláštní síly a každému kolemjdoucímu bych doporučovala si sednout se zády opřenými o hrobku a obličejem obráceným k jihozápadu, a spočinout tak v lehké meditaci.

Některé viditelně pozitivní vlivy na zdraví lze vysvětlit i fyzikálními jevy – v ovzduší dané lokality je extrémně vysoká koncentrace záporně nabitých iontů, které ničí v ovzduší alergeny a současně sem zvláštním vzdušným koridorem postupují přímo z Baltu vzdušné masy, plné mořské soli a jódu. Některé tyto pozitivní vlivy vysvětlit konvenční fyzikou nebo chemií nelze.

U paty Jehlanu vyvěrá ze země až 60 lesních pramenů vody, která je nejen křišťálově čistá a miliony let stará, ale která je především pozitivně ovlivněna kladnou léčivou energií geologického zlomu, proto vede pití této vody společně s pobytem na výše uvedených místech a intenzívním dýcháním místního vzduchu k vylepšení psychických i fyzických sil a pocitu náhlého přívalu energie a životní vitality.

Tohle vše musel Vincenc Priessnitz intuitivně cítit a využil to pro svoji geniální myšlenku přírodní léčby vodou, vzduchem a sluncem.

Mgr. Ilona Nápravníková, magistra farmacie a bylinkářka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 8:19

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.