Dub 262013
 

Lidský organismus se skládá z celé řady minerálních látek a stopových prvků. Když je člověk, vážící v průměru 80 kg, spálen v krematoriu, zbývá z něho asi 2,5 kg popela. Ten přitom obsahuje všechny látky, které jsou obsaženy v zemi. Z toho vyplývá, že každý člověk potřebuje denně ke svému životu pozřít určité množství minerálních látek a vitamínů, ať už ve formě stravy nebo nápojů.

Některé látky jsou ale velmi vzácné a někdy jich stačí třeba jen miliontina gramu, aby se člověk cítil zdráv. My si teď představíme nejzákladnější anorgatické látky, které je nutné dodat každý den lidskému organismu:

Vápník (calcium) a fosfor (phospohorus) udržují zejména zdravé zuby a kosti. Hořčík (magnesium) má zase důležitou roli při tvorbě srdeční činnosti a celého krevního oběhu. Dále je to vápník, který přispívá k urychlenému vstřebávání dvojmocného železa (ferrum), čímž napomáhá činnosti nervového systému, zvláště pak při nervovém vzruchu.

Magnesium je nezbytné pro dokonalou činnost neurovegetativních nervů, všech svalů a povázek, dále zastává důležitou roli při látkové přeměně cukrů na energii.

Chrom (chromum) hraje obrovskou roli při metabolismu cukrů, hlavně se zinkem při tvorbě hormonu insulinu. Je to právě zinek (zincum), který udržuje v chodu různé enzymové systémy v organismu a udržuje tak jednotlivé buňky v těle zdravé a schopné každodenní fyziologické činnosti.

Zinek je nezbytný k syntéze určitých bílkovin. Dvojmocná měď (cuprum) je nezbytná k tomu, aby se dvojmocné železo mohlo pohodlně zabudovat do základní molekuly červeného krevního barviva hemoglobinu.

Dále je to mangan (manganum), který je třeba k fyziologické funkci trávicích enzymů, jod (jodum) zase k bezchybné činnosti štítné žlázy. Molybden (molibdenium) pomáhá při přeměně tuků a cukrů, a je zodpovědný za zužitkování dvojmocného železa.

Vápník a sodík (natrium) regulují naše vodní hospodářství, normalizují srdeční rytmus a pomáhají při vylučování odpadových látek z organismu.

Draslík (kalium) pomáhá vyživovat svaly, působit protikřečovitě a srovnávat srdeční činnost, pomáhá také nervům, aby jak v mozku, tak i na periferii organismu dobře fungovaly.

V neposlední řadě uvedu selen (selenium), který je spolu s vitamínem E (erevit) velmi důležitý antioxidant – zamezuje nebo alespoň zpomaluje stárnutí jednotlivých buněk a tkání v těle. Pomáhá i zotavovat a zvyšovat imunitu člověka a tak napomáhá předejít nádorovým chorobám.

MUDr. Jan Miklánek, primář a léčitel
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 22:47

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.