Dub 252013
 

Buk lesní roste téměř v celé Evropě mírných zeměpisných šířek, od jižní Itálie po Švédsko a od Portugalska po Turecko. Dorůstá výšky i přes 45 metrů. Běžně se dožívá stáří 250 až 300 let. Do Čech se dostal po poslední době ledové, zhruba 3.000 až 4.000 let př. n. l. V Anglii je nazýván „Matkou lesa“.

Je to velmi statný strom s mohutnou korunou, který kvete mezi 40. až 50. rokem svého života. Jeho plody jsou bukvice, které slouží jako důležitá potrava pro zvěř. Má hladkou stříbřitě šedou kůru, do které byly vyrývány našimi předky nejrůznější znaky a písmena.

Dřevo je těžké a tvrdé, a slouží jako výborné palivo. Používá se i k výrobě dřevěného uhlí. Je dochováno, že první knihy byly vyráběny právě z bukových prkýnek.

Kořeny tohoto stromu jsou ploše rozprostřeny pod povrchem půdy, proto se bukům pravděpodobně vyhýbají blesky. Podle staré pověry má snad i smrtící účinek na hady, kteří by se dotkli jeho kůry.

Podle keltského horoskopu jsou lidé narození ve znamení buku – 21. a 22. 12., výjimeční, překypující vitalitou, šarmem a elegancí. Jejich plnohodnotný život přichází až kolem 40. roku, kdy se jim výrazně začne dařit v práci i v rodinném životě.

Jsou to lidé, kteří umějí oddělovat zrno od plev, nezaobírají se nepodstatnými hloupostmi a snaží se nalézt kořen věci. V lásce však dovedou být dominantní, paličatí až sobečtí. Ve stáří si musí dávat pozor na úrazy – zejména na zlomeniny.

Buk byl odpradávna považován za strom poskytující ochranu v nejistých časech. V posvátných hájích byly bukové stromy uctívány jako ztělesnění bohyň Artemidy a Diany.

Léčivé účinky: K léčebným účelům se používají kůra, listy a plody, které mají stahující, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Čaj z bukových listů (1 čajová lžička na šálek vařící vody) pomáhá jako obklad na ječná zrna v oku. Čaj z bukové kůry se zase používá na svědivé vyrážky. Buk je strom, který odvádí horko a ochlazuje.

Německá mystička, přírodovědkyně a lékařka Hildegarda Von Bingen ho doporučuje při horečce, křečích a žloutence. Bachova esence pro změnu pomáhá lidem vyčerpaným duševní prací a napomáhá k nové svěžesti a oživení.

Duchovní léčba: Obejměte kmen buku a propojte se duchovním srdcem s léčivou energií stromového anděla. Uvolněte se, klidně dýchejte a představte si vnitřním zrakem, jak každá buňka vašeho těla nádechem „nasává“ tuto blahodárnou energii a výdechem se „rozlévá“ do celého těla.
Anděl buku nám poskytuje velký duchovní dar k novému růstu. Jeho rádcem a učitelem je samotný Saturn – strážce prahu.

Zvládnutím minulosti můžeme dosáhnout velmi mocné přítomnosti. Pomůže nám k soustředěnosti, cílevědomosti a životní síle. Z hloubky srdce poděkujte.

Dušana Plicová, přírodní léčitelství a duchovní poradenství
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 9:03

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.