Dub 242013
 

Arteterapie je léčebný postup, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské duše, psychiky a mezilidských vztahů. Obvykle se rozlišují dva základní proudy, a to terapie uměním, v níž se klade důraz na léčebný potenciál samotné tvůrčí činnosti, a artpsychoterapie, kde jsou výtvory a prožitky z procesu tvorby dál psychoterapeuticky zpracovávány. 

Slovo arteterapie se skládá ze spojení latinského ars = umění a řeckého terapie = léčba.

Historie arteterapie
V první řadě to bylo především zkoumání výtvarného vyjádření duševně nemocných, zaměřené zejména na upřesnění diagnózy. Jako terapeutická metoda se arteterapie začala využívat ve 30. a 40. letech 20. století, a navazovala tak na rozvoj psychoanalýzy a dalších psychoterapeutických směrů (Carl Gustav Jung).

Průkopníky arterapie byli většinou vytvarníci, kteří prošli psychoterapií a hledali možnosti propojení výtvarného působení s psychoterapeutickými postupy a jejich uplatnění v léčbě.

V České republice se arteterapie využívala od 50. let minulého století a díky bohu se jí využívá dodnes a dostavá se tak mezi širokou veřejnost i díky tvůrcům mandal.

Komu arteterapie pomáhá
Arterapie může pomoci všem lidem, kteří trpí emocionálními nebo psychickými problémy, či těm, kdo chtějí zjistit něco víc o sobě. Tato metoda je vhodná pro lidi s problémy s vyjadřováním. Prožili takové věci, které jsou pro ně noční můrou, nemohou o nich mluvit, jsou hluboko ukryté uvnitř, anebo mají problémy s vyjadřováním svých emocí a citů.

Cílem arteterapie je pomoci poznat vlastní osobnost a orientaci v životě. Udělat si v sobě pořádek, zbavit se emocionální tíhy a duševních bloků. Vůbec přitom nezáleží, zda člověk umí malovat. Netvoříme přeci pro galerie, ale pro sebe, jde o to být k sobě upřímný, malovat od srdce tak, jak to cítíme – máme být spontánní. Spontánností v tvoření začíná náš sebeuzdravující proces. Uvolňujeme blokády, které jsou v nás skryté, schované.

Arterapeutické techniky: kreslení tužkou, malování barvami, kombinování technik, fantazii se meze nekladou, kombinují se tři základní barvy: červená, modrá a žlutá, jejichž kombinací vzniká barevné spektrum, jež známe z přirody. Z výsledné kompozice a sladění barev terapeut pozná, co se v nás odehrává, neboť barvy jsou pro život důležité. Vznikají totiž v duši.

Výbornou terapeutickou technikou je malování mandal Výbornou terapeutickou technikou, která je mi osobně velmi blízká, je malování mandal. Proč právě malování mandal? Mám ráda umění, fascinují mne barvy, jejich tajemství – jak vznikají, jejich působení a vliv na člověka. Jak toto poznání lze využít v praktickém životě, jsem poznávala právě při jejich malování – a to když jsem byla velmi smutná, nebo naopak šťastná.

Mandala
Sanskrtské slovo „Mandala“ – kruhová kresba, znamená střed, obvod nebo magický kruh. Mandala spojená s Já, středem celkové osobnosti. Ukazuje přirozenou potřebu prožít všechny nám dané možnosti, naplnit ideál celé naši osobnosti.

Mandaly jsou univerzálně rozšířené po celém světě, vždyť i Země je mandala, sám vesmír je mandalou. S jejich různými variantami se setkáváme snad ve všech kulturách. V základech chrámů či posvátných místech, architektuře kostelů, v sakrálním tanci, či v meditačních symbolech. Všechny buňky a krystaly a vlastně vše na této planetě se skládá z atomů a každý atom je mandalou.

Mandaly mohou být cenným zdrojem informací z našeho nitra. Barvy a vzory evokují naše pocity, dojmy a vjemy. Jsou naší výpovědí o životě a představách, návod k nalezení cesty do našeho nitra.

Pokud vás mandaly zaujaly, ponořte se do hlubin tajemství. „Jak nahoře, tak dole – jak venku, tak uvnitř“. Tento nadčasový esoterický zákon můžeme prožít nejen v mandale, ale i v ně. 

Mandala je pohyb, kolo života, představa vesmíru, který neustále vzniká z jednoho centra, tíhne směrem ven a zároveň se z mnohosti sbíhá k jednomu středu. Tento základní vzor pozná každý člověk, neboť ho nosí v sobě.

Mandala posiluje nervový systém, psychiku, může vám pomoci k získání nadhledu při řešení momentálních problémů. V mandalách se zcela uplatňuje kolorterapie – působení barev a léčení barvami. Také dochází k harmonizaci čaker při meditaci s mandalou. Může vás to samotné navést k arterapii – podpoře vlastní tvořivosti.

Ještě důležitá informace, jak s mandalkou pracovat:
Dejte si mandalku před sebe, pokud chcete rozjímat, být chvilku v klidu sami se sebou, meditovat, a vnímejte její barvu a tvary. Mandala se může otáčet a pohybovat.

Nechte ji prozářit sebou a prostorem, kde se nacházíte. Obraz si pověste na místo, kde ho budete mít často na očích, nebo tam, kde rádi odpočíváte. 

Pokud máte malý formát mandaly – kopii, můžete ji nosit v peněžence tak jako fotografie rodiny nebo přátel. Můžeme tím být době stresu nebo strachu podporováni. 

Je působení mandaly na všechny lidičky stejné? 
Samozřejmě, mandala může působit na každého jinak. Všichni jsme individualitami a každý prožíváme své životy, jak nejlépe umíme. Důležité je, zda si ještě dokážeme hrát a mít odvahu dát své fantazii volný prostor. Je to přeci jen na nás, čím se ve svém životě obklopíme…

Vítám vás ve světě mandal, ve vašem světě…

Emilie Didi Bertová, věštkyně, terapeutka a kreslířka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 10:46

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.