Dub 232013
 

Našim zubům nejvíce škodí slazené nápoje, sušené sladké ovoce, tvrdé bonbóny a lízátka, zkrátka vše, co obsahuje bílý cukr. Ze všeho nejhorší je ale konzumovat tyto pochutiny před spaním. Během spánku totiž sliny přivádějí v dutině ústní cukry k jednotlivým zubům, na nichž jsou bakterie a plísně, pro které cukry představují vydatnou výživu. Výsledek se dostaví záhy v podobě viditelného zubního kazu.

Vedle toho existuje také velké množství potravin, jejichž destruktivní účinek na naše zuby mnoho lidí podceňuje. Jsou to především sladké limonády, které mají na zuby daleko zhoubnější vliv než třeba sladké zákusky či dorty. Jedna plechovka nealkoholického slazeného nápoje obsahuje až 11 kostek bílého cukru! Něco takového byste si jistě doma nedali do nápoje, který denně popíjíte, viďte?

Pijte tedy čistou vodu, minerální vody, nebo bylinné čaje slazené maximálně včelím medem. Zuby si má člověk čistit alespoň jednou denně před spaním, pro lepší pocit v ústech pak i ráno. Znám ale jedince, kteří si čistí zuby kartáčkem a zubní pastou po každém jídle. Není to však nutné a v některých případech to může na zuby působit i destruktivně.

Chrup by se neměl vůbec čistit bezprostředně po vypití vína, či po konzumaci jablka a dalšího ovoce. V takovém případě je třeba vyčkat alespoň 20 minut, než sliny vytvoří v ústech přirozené prostředí a zbaví je kyselin obsažených v těchto potravinách. Právě ty mohou v kombinaci s tlakem zubního kartáčku na chrup narušit zubní sklovinu a způsobit později zubní kaz.

MUDr. Jan Miklánek, primář a léčitel
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 9:52

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.