Dub 122013
 

Mobilní telefony – co všechno dokáží? Umí se spojit s lidmi, napsat jim zprávu, poslat fotografii, ukáží nám, i kolik je hodin, vzbudí nás nebo upozorní na důležitou schůzku, navigují na cestě, a když máme chuť, zabaví nás hudbou, videem, hrou či jinými aplikacemi. Každému podle libosti. Dotykový displej nás fascinuje, jak reaguje na každý náš pohyb, a prohlížení v mobilu se stává nejoblíbenější aktivitou dne.

Kdo by to byl kdy řekl, že bude umět taková malá elektronická hračka, která se vejde do dlaně, mluvit, psát a fotografovat? Jenže tenkrát před lety to bylo úplně jiné. To ještě jezdci na koních museli překonat hory, doly a řeky za každého počasí, aby předali adresátovi jeho psaní. Tenkrát ještě zamilované ženy vyhlížely na valchách u necek s prádlem svého pošťáckého jezdce a dychtivě čekaly na vytoužené psaní od svého milého.

Tenkrát měly totiž dopisy úplně jinou váhu než dnes. Každý si vážil jejich obsahu a respektoval toho, kdo zprávu psal. Doba králů a panovníků pak říká, že přepravovat důležitá psaní mohl jen opravdu vyvolený, zdatný a spolehlivý muž.

Dnes už tohle neplatí. Píše se rok 2012, s nímž je spojován konec Mayského kalendáře a lidé se mylně domnívají, že nastane konec světa. Ono to tak na povrchu skutečně vypadá, protože nastal konec osobní komunikace. Vše už se dojednává pouze přes mobilní hračky, co spojují nejen rodiny, ale i úřady, soudy, firmy, kanceláře a prakticky všechny lidi na světě. Navíc se dají připojit i k internetu a sdělovat jimi nejrůznější elektronická poselství. Textovkami se prověřují i vztahy – manželské, nemanželské, pracovní či společenské. Z mobilu se zkrátka stal spolehlivý kamarád, který za nás v případě potřeby i zaplatí. Je na něm vystavěno mnoho pocitů a vjemů, kterým člověk věří. Vždyť stačí jen napsat: „Myslím na tebe,“ a adresát textovky má zaručeně krásný celý den.

Bohužel, mladé ročníky od roku 1990 zapomněly kvůli mobilům mezi sebou diskutovat. Jejich osobní projev je opatrný a vyhýbající se očnímu kontaktu. Zato ale při přihlášení na facebook, nebo díky mobilnímu připojení k internetu toho napovídají až dost. Hlavně obrázky s textovým doprovodem, jimiž vyjadřují ironii, lásku k druhému, nějaké moudro a někdy i tzv. moderní duchovní směry současné doby.

Mobil = debil, tak ho leckdy nazývá starší generace. Babičky a dědové tento způsob komunikace přijímají jen omezeně, pouze když potřebují volat nejbližším. Proč? Jsou z jiného časového pásma – více manuálně pracovali, a museli s kolegy i nadřízenými komunikovat mezi čtyřma očima. Stejně tak se svými životními partnery, i když někdy třeba jen formou vzkazů napsaných na kousku papíru, který nechali v kuchyni na stole. Kuchyň byla taková velká SIM karta, která měla tolik kontaktů, kolik bylo členů rodiny. Všichni si tu sdělovali z očí do očí svá přání, přemýšleli nad možnostmi, které jim doba nabízela, anebo si jen zahráli společenskou hru, při které si vše vyříkali. Tedy žádná vyzváněcí melodie příchozího hovoru nebo přijaté smsky.

Mobil je malá věcička, v níž jsou schováni všichni naši známí, přátelé, kamarádi, rodina, děti, milenky, milenci, obchodní partneři nebo důležité adresy. To je panečku věc! Spojení se všemi a se vším. Kapacita se stále zvyšuje. Ale ruku na srdce, píšeme všem každý den? Podvědomí moderního člověka spočívá spíše v tom, že čím více kontaktů je v mobilu, tím více jsem „IN“. Ten, kdo nemá mobil, jako by na sobě neměl spodní prádlo – až tak je tento přístroj dnes ve společnosti důležitý. A co říkají moje kartičky na budoucí vývoj mobilů?

Budeme ještě hodně překvapení, jejich výrobci mají totiž v rukávu skutečné trumfy, které si ani neumíme představit – mnohem snadnější komunikace jak v psaném, tak i mluveném projevu. Na trh přijde za dva až tři roky velmi zajímavý model, který bude téměř totožný s PC, televizí, rádiem nebo fotoaparátem.

A co to vnese do vztahů? Jasně a stručně – bude to třetí partner, bez něhož se s tím druhým nespojíme a neřekneme mu: „Scházíš mi, přijdu hned,“ a podobně. Přeji vám proto, ať vám mobilní telefon přinese skutečně jen to, co od něj očekáváte. Nikdy od něho ale nečekejte, že nahradí jiskru mezi vámi a tím, koho chcete právě slyšet nebo vidět. Drahé faktury za mobil sice zaplatíme, ale lidské teplo a srdečné obejmutí si za ně nekoupíme, protože je k nezaplacení. Nezapomínejte na to. S láskou vaše Misabelka.

Monika Misabelka, věštkyně a terapeutka
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

 Publikoval 12:18

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.