Bře 052013
 

Skvělá zpráva: Shell letos nebude těžit ropu v Arktidě! V roce 2013 nebudou v arktických vodách Čukotského a Beaufortova moře probíhat žádné ropné vrty. Společnost Royal Dutch Shell totiž oznámila, že místo ropných vrtů plánovaných na letošní léto u pobřeží Aljašky si dá „pauzu“, aby se připravila na těžbu později.

Je to skvělá zpráva nejen pro Arktidu. Oznámení, že Shell letos nebude v Arktidě vrtat, je první správné rozhodnutí v rámci jeho arktického vrtného programu. Vzhledem k tomu, že firma musela své poškozené vrtné lodi kvůli opravám odtáhnout do asijských doků, je zřejmé, že nemůže pokračovat ve svých plánech.

Boj záchranu Arktidy ale ještě rozhodně není u konce. V následujících dnech, týdnech a měsících zaměříme všechny své síly na to, aby bylo dobrých zpráv ještě víc.

Arktické snahy Shellu provází dlouhý seznam nehod a incidentů, které byly jen kousek od pohromy. V současné době americká vláda obnovila prověření arktického projektu společnosti Shell kvůli porušení porušení ekologických a bezpečnostních předpisů. Prezident Obama a jeho administrativa dali těžbě v Arktidě šanci a Shell prokázal, že to není možné.

Pošlete zprávu prezidentu Obamovi!

Greenpeace apeluje na prezidenta Obamu, aby Shellu neudělil povolení k arktickým vrtům. Pomozte nám v tom i Vy! Napište prezidentu Obamovi!

Těžba ropy v Arktidě je spojena s nepředvídatelnými riziky. V loňském roce Greenpeace opakovaně proti zahájení průzkumných vrtů v této oblasti protestovalo. Pod požadavek za vyhlášení Arktidy mezinárodně chráněnou oblastí a zákaz těžby a průmyslového rybolovu v arktických vodách na stránce www.savethearctic.org přidalo svůj hlas již přes 2,7 milionů lidí z celého světa, z České republiky pak přes 20 000.

Původně plánovala společnost Shell zahájit průzkumné vrty již v létě 2012. Nakonec směla firma provést pouze povrchový vrt, který nezasahoval do ložiska, protože kvůli nesplnění bezpečnostních předpisů nedostala povolení od amerických úřadů.

Co můžete udělat:
Napište prezidentu Obamovi, aby zakázal těžbu v Arktidě jednou pro vždy:
Přidejte svůj hlas za mezinárodní ochranu Arktidy na savethearctic.org!
Podpořte kampaň Greenpeace za záchranu Arktidy finančně. Více informací najdete zde.

Autor článku: Greenpeace

 Publikoval 10:05

Je nám líto, ale formulář pro přidávání komentářů je momentálně uzavřen.