Helena Pelikánová: Šalvěj jako droga

 Léčivé byliny, Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Helena Pelikánová: Šalvěj jako droga
Čvc 222015
 

Užívání přírodních drog nebo psychotropních rostlin je staré jako lidstvo samo. Podle Mnislava Zeleného – Atapany se jedná o veškeré rostliny způsobující po aplikaci změny nálady, vnímání nebo myšlení, ztráty hranic já, kontinuity všech věcí a vyvolávající posvátnou bázeň. Používáním těchto rostlin šamani hledali mimosmyslové poznání, a proto tyto rostliny bývají posvátné.

Číst dále »

 Publikoval 10:59

Vytvořte si vykuřovací svazky

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vytvořte si vykuřovací svazky
Pro 072014
 

Bylinky smotané do svazků jsou tradičním a oblíbeným způsobem vykuřování, které bylo běžné mezi severoamerickými Indiány. Tento svazek pomalu hoří a je to ideální způsob, jak očistit okolní prostor. Pokud máte zahradu, je velká šance, že základní ingredience máte k dispozici. Oblíbené a vhodné byliny na vykuřovací svazek jsou: bílá šalvěj, cedr, zubří tráva, pelyněk černobýl.

Číst dále »

 Publikoval 13:55

Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – přelom středověku a novověku objevil pižmo

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – přelom středověku a novověku objevil pižmo
Čvn 062014
 

Nyní nahlédneme na konec středověku a do novověku, v nichž se začaly formovat a utvářet obory koncentrující vědomosti a poznatky o přírodě, člověku, vesmíru a vztahu mezi nimi. Toto období můžeme směle pojmenovat Evropou magickou. V tomto období roste zájem o tajemno a spiritualitu, lidé se začínají zajímat o věci mezi nebem a zemí, církve už nedávají odpovědi na všechny kladené otázky.

Číst dále »

 Publikoval 9:34

Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – etapa objevování na přelomu prvního tisíciletí

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – etapa objevování na přelomu prvního tisíciletí
Kvě 222014
 

V evropských poměrech začala vykuřovadla nabývat na přelomu starověku a novověku na své důležitosti a významu. Je to již v církevních kruzích v této době nepostradatelný obětní prvek, ale stává se i součástí lidové medicíny a postupně proniká do vědění, jež se znovu dostává mezi prostý lid. Po dobách rozkolísaných a nejistých se poměry v Evropě na přelomu prvního tisíciletí, kdy již můžeme vystopovat první známky a náznaky novověkého pojetí, či spíše jeho první záblesky v osvícených myslích, přichází postupně s rozvojem těchto myšlenek a idejí také Evropa magická.

Číst dále »

 Publikoval 11:07

Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – pelyněk překračuje práh reality, oman je proti smutku

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – pelyněk překračuje práh reality, oman je proti smutku
Dub 142014
 

Minule jsme si během našeho povídání o vykuřovadlech představili ta nejstarší používaná kuřidla v našich oblastech. Také nyní sáhneme hluboko do naší historie a podíváme se na ty nejvíce důležité a typické rostliny pro celý region. Na prvním místě se musím zmínit o jedné, která hrála tu nejvýznamnější úlohu coby léčivá, magická, rituální a šamanská bylina nejen ve střední a severní Evropě, nýbrž v celé cirkulopolární oblasti, či spíše ve všech oblastech, kde můžeme vystopovat její přirozený výskyt.

Číst dále »

 Publikoval 10:32

Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – archaická vykuřovadla

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Michael Rymer: Prastará tradice Evropy – archaická vykuřovadla
Bře 202014
 

Počátky používání vykuřovadel se datují zhruba do doby, kdy začal člověk, či spíše naši vývojoví předkové, používat oheň. Podle současných odhadů to mohlo být někdy před jedním až dvěma miliony let. Nemáme sice žádné přímé důkazy o jejich užití, ovšem naše předpoklady o pálení vykuřovadel jsou vysoce pravděpodobné. První, o co se můžeme skutečně opřít, jsou archeologické vykopávky, jež odkrývají pohřebiště stará zhruba 60 000 let a v nichž byly nalezeny zbytky spálených částí rostlin, jako byl jalovec, pelyněk nebo durman, a sloužily jako vykuřovací látky, jež měly pomoci zemřelým v cestě na onen svět.

Číst dále »

 Publikoval 17:00

Michael Rymer: Smyslný starý svět vykuřovadel

 Vykuřovadla  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Michael Rymer: Smyslný starý svět vykuřovadel
Bře 112014
 

Dotkneme-li se vykuřovadel, dotkneme se zároveň té nejstarší historie lidstva. Ne nadarmo jsou vykuřovadla nazývána archaickou aromaterapií. Archaická proto, že se její vznik datuje zhruba do doby před milionem let, aroma – terapie proto, že vůni a účinky, působení na náš organismus, naše tělo, ať už fyzické nebo astrální, nemůžeme u vykuřovadel prostě oddělit. Naši předkové na počátku užívání vonných substancí zprvu netušili, že jde o takto významnou metodu.

Číst dále »

 Publikoval 12:30