Prírodný džús, ktorý vám dnes odporúčame, sa úspešne používa ľuďmi už veľmi dlhú dobu na zlepšenie imunity, dodanie energie telu a zlepšenie krvného obrazu. Jeho popularita sa čím ďalej, tým viac zvyšuje, pretože sa ukázalo, že pomáha liečiť dokonca aj rakovinu. Najlepšie na ňom je, že jeho príprava je extrémne jednoduchá a rýchla. Nebudete na ňu potrebovať viac než 3 minúty. Okrem jeho výborných účinkov na zdravie má, na rozdiel od niektorých podobných receptov, aj skvelú chuť. Ide o jeden z najlepších, aký sme vyskúšali. Číst dále »
Zuzana Švédová: Hořčičné semínko, železná zásobárna zinku
Hořčičné semínko, tak trochu okurková záležitost, která při zavařování nikdy nesmí chybět, jenže tím její výčet uplatnění končí. Což je škoda, neboť se jedná o nutričně zajímavou plodinu. Obecně známo je semínko hnědé, nicméně, na kulinářském trhu existuje rovněž semeno bílé a semeno černé. Jemně se liší, většinou svými chuťovými a léčivými schopnostmi, které docenila již stará Čína, Řecko a Řím, který semínkem léčil kožní neduhy, prohříval unavené svalstvo. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Kozí mléko
Kozí mléko, donedávna známé jen z vyprávění našich prarodičů, se opět dostává na výsluní zájmu jako součást zdravé výživy. Jeho účinky znali již staří Římané, kteří si ho velmi oblíbili. Jeho chuť je o něco méně sladká, než tomu je u kravského mléka. Dodnes se v tradičními lidovém léčitelství používá jako součást přírodních mastí. Číst dále »
Zuzana Švédová: Jak se stravovat ve III. trimestru těhotenství
Třetí trimestr, to je období počínající 28. týdnem a volně plynoucí až do týdne 40. Jedná se o dobu, kdy je bříško největší, děťátko roste, buduje svaly a tukovou tkáň. Již plně vnímá, zcela jistě rozezná hlas maminky a otce, tříbí svůj hmat, čich, zrak a chuť, právě díky plodové vodě, kterou pije. Tento fakt upevňuje rovněž ledviny. Mozek se zvětšuje, jeho povrch je zvrásnělý, dochází k rozvoji šedé kůry mozkové, mozkových a nervových obalů. Kostní dřeň produkuje krvinky, miminko se otáčí hlavičkou dolů. Číst dále »
MUDr. Pavel Šácha: Přírodní nebo syntetické produkty?
Doba je uspěchaná, nutí nás k rychlé konzumaci potravin, pokud možno v instantní podobě. Synteticky vyrobené látky jsou zařazovány do receptur produktů. Běžný uživatel nemá šanci rozpoznat, co je přírodní a co je syntetické. Mnohdy je ukazatelem pro rozhodování to, co je popsáno na obalu, a vědomí, že nám to zajišťuje bezpečnost, že je to podle předpisů, má to ochrannou známku, vyznačenou dobu expirace, odpovídá to hygienickým zásadám, v pěkném obalu, naleštěno, je to kontrolováno a máme tam ubezpečení zdravotní nezávadnosti. Číst dále »
Konopný med – úspěch francouzského včelaře
Mnoho včelařů se zamýšlelo nad možnostmi spojit léčivou sílu medu a konopí. Francouzský včelař ovšem dokázal to, co nikdo před ním. Včelař Nicolas Trainerbees se již od mládí léčil s pomocí konopí a byl vždy milovníkem přírody. Mimo jiné byl fascinován včelami, které chová. A tak není divu, že se rozhodl spojit dva svoje zájmy a vytvořil produkt, který vzbudil četné ohlasy – „cannahoney“, nebo-li konopný med! Nicolas si zvolil pseudonym Tranierbees – trenér včel – nikoliv náhodou. Číst dále »
Sedm důvodů proč jíst pravidelně tmavou čokoládu
Čokoláda bývá někdy označována za drogu. Mnohé ženy jí považují s ohledem na svou dietu za hřích. Proto je dobré mít v zásobě pár dobrých důvodů, proč nemít při konzumaci čokolády výčitky svědomí. Tmavá čokoláda je totiž nesmírně zdravá. Vybírejte takovou čokoládu, která má vyšší obsah kakaa (alespoň 70 %). Mléčná či bílá čokoláda obsahují přidaný cukr a za zdravé považovány nejsou. Číst dále »
Ilona Výtisková: Zeštíhleme jídelníček, doba postní je tady!
Většina z nás si při vyslovení slova „půst“ představí hlad a k pití pouze vodu. Je to mylná představa škodící tělu! V minulosti se půst dodržoval nejen před Vánocemi a Velikonocemi, ale většina lidí jedla postní jídla i každý pátek – na památku ukřižování Ježíše Krista. Po masopustu, kdy se konaly zabíjačky a jedla tučná a sladká jídla, toto dopřávání si skončilo. Lidé jedli až do Velikonoc potraviny nízkokalorické, ale přitom nutričně vyvážené: luštěniny, zeleninu, ryby. Vyhýbali se masu, aby se očistili a nabrali sílu na jarní práce na poli. Číst dále »
Anna Hýžová: Směs z vlašských ořechů
Větvička ze stromu ořešáku schovaná pod polštářem měla přivolat věštecké sny. Vlašské ořechy mají sladkou chuť, teplou povahu a působí na dráhy ledvin, plic a tlustého střeva. Vyživují ledviny, prohřívají oblast kolem pasu a kolenou. Ořešák královský (Juglans regia), začíná plodit ve věku 8-10 let a dožívá se až stovky let, ve výjimečných případech až 300 let. Dorůstá výšky asi 20 metrů. Plodem je nepravá peckovice s jádrem. Jádro, tzv. vlašský ořech, je výtečná pochoutka s léčivými vlastnostmi. Číst dále »
Jaroslav Vašák: Medová kuchařka – Dobrůtky z medu jsou nejen chutné a voňavé, ale i zdravé
Je známo, že med chutná vždy trochu jinak, i když pochází od jednoho včelaře a jde o stejný druh. Záleží totiž na teplotě a povětrnostních podmínkách, v nichž vznikal. Proto podobně jako u vína dokážou i včelaři u medu určit kvalitu jednotlivých ročníků. Med se cení hlavně pro vysoký obsah lehce stravitelných sacharidů, sacharózy, fruktózy a glukózy, jež fungují jako rychlý dodavatel energie. Věděli to už ve starém Řecku, kde bojovníci vyčerpaní po bitvě pili horké víno s medem, aby co nejdřív obnovili svoje síly. Číst dále »