Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Krkonoše, Sněžka, Obří důl (6. část)

 Léčivá místa  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Krkonoše, Sněžka, Obří důl (6. část)
Čvc 252013
 

V tomto díle bych rád pozval čtenáře do Krkonoš, našich nejvyšších hor, panství všem známého Krakonoše. Zmínky o něm existují už od 15. století. Od počátku byly se jménem horského ducha potíže. Jeho jméno se mezi pověrčivými horaly nevyslovovalo nahlas, aby ho proti sobě nepopudili. Uvádí se proto zdvořilé oslovení „pan Johannes“ nebo „pan Jan“, naproti tomu je známé posměšné německé oslovení Rybrcoul s variantami Rübezal, Rubical, Ribenzall, Liczyrzepa, vycházející z příběhu Jak Krakonošovi utekla nevěsta.
 
Číst dále »

 Publikoval 14:26

Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Janské Lázně, Lázně Libverda, Poděbrady (5. část)

 Léčivá místa  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Janské Lázně, Lázně Libverda, Poděbrady (5. část)
Kvě 232013
 

Česká krajina je výjimečná neobyčejným množstvím léčivých pramenů. Jejich léčivá síla je pro nás jedinečná. Voda, kterou pijeme, má velký vliv na naše zdraví i mysl a duševní rovnováhu. Některé léčivé prameny jsou přitom nenápadné a dnes často považované za obyčejné studánky. Informaci o jejich síle často přinášejí dochované místní názvy, jako je třeba Dobrá voda.

Číst dále »

 Publikoval 10:02

Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Kokořínsko, Prachovské skály, Český ráj (4. část)

 Léčivá místa  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Kokořínsko, Prachovské skály, Český ráj (4. část)
Kvě 152013
 

Kokořínsko
Kokořínsko je kraj romantiky, který je plný přírodních bytostí. Sám hrad Kokořín je jediným naším hradem, který vstal z mrtvých. Už roku 1545 byl uváděn jako pustý. Byl již zříceninou díky císařskému zákazu opravovat celou řadu hradů. Roku 1894 koupili však jeho ruinu podnikatel Václav Špaček se svým synem Janem Špačkem ze Starburgu a v letech 1911 – 1918 hrad znovu postavili pod odborným dohledem historiků v novogotickém stylu. Dnes je Kokořín opět provozován rodinou Špačkových.

Číst dále »

 Publikoval 11:40

Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Vltava, Vltavské údolí a Říp (3. část)

 Léčivá místa  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Vltava, Vltavské údolí a Říp (3. část)
Kvě 032013
 

Vltava a Vltavské údolí nad Prahou
Každá řeka, jak sbírá sílu ze svých přítoků, získává svého typického genia loci, atmosféru a typickou sílu energie, pohybující se spolu s tokem jejím údolím. S tím, jak se tok zklidňuje, je i síla řeky poklidnější. Naše největší řeka Vltava má klidnou a rozvážnou sílu, je to řeka podporující moudrost a hluboké přemýšlení.

Číst dále »

 Publikoval 11:10