V tomto díle bych rád pozval čtenáře do Krkonoš, našich nejvyšších hor, panství všem známého Krakonoše. Zmínky o něm existují už od 15. století. Od počátku byly se jménem horského ducha potíže. Jeho jméno se mezi pověrčivými horaly nevyslovovalo nahlas, aby ho proti sobě nepopudili. Uvádí se proto zdvořilé oslovení „pan Johannes“ nebo „pan Jan“, naproti tomu je známé posměšné německé oslovení Rybrcoul s variantami Rübezal, Rubical, Ribenzall, Liczyrzepa, vycházející z příběhu Jak Krakonošovi utekla nevěsta.
Číst dále »
Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Janské Lázně, Lázně Libverda, Poděbrady (5. část)
Česká krajina je výjimečná neobyčejným množstvím léčivých pramenů. Jejich léčivá síla je pro nás jedinečná. Voda, kterou pijeme, má velký vliv na naše zdraví i mysl a duševní rovnováhu. Některé léčivé prameny jsou přitom nenápadné a dnes často považované za obyčejné studánky. Informaci o jejich síle často přinášejí dochované místní názvy, jako je třeba Dobrá voda.
Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Kokořínsko, Prachovské skály, Český ráj (4. část)
Kokořínsko
Kokořínsko je kraj romantiky, který je plný přírodních bytostí. Sám hrad Kokořín je jediným naším hradem, který vstal z mrtvých. Už roku 1545 byl uváděn jako pustý. Byl již zříceninou díky císařskému zákazu opravovat celou řadu hradů. Roku 1894 koupili však jeho ruinu podnikatel Václav Špaček se svým synem Janem Špačkem ze Starburgu a v letech 1911 – 1918 hrad znovu postavili pod odborným dohledem historiků v novogotickém stylu. Dnes je Kokořín opět provozován rodinou Špačkových.
Martin Mart Chejstovský: Léčivá místa v Čechách – Vltava, Vltavské údolí a Říp (3. část)
Vltava a Vltavské údolí nad Prahou
Každá řeka, jak sbírá sílu ze svých přítoků, získává svého typického genia loci, atmosféru a typickou sílu energie, pohybující se spolu s tokem jejím údolím. S tím, jak se tok zklidňuje, je i síla řeky poklidnější. Naše největší řeka Vltava má klidnou a rozvážnou sílu, je to řeka podporující moudrost a hluboké přemýšlení.