Zuzana Švédová: Léčivé účinky organicky pěstovaných citrusových kůr

 Léčení jídlem, Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zuzana Švédová: Léčivé účinky organicky pěstovaných citrusových kůr
Bře 072016
 

Léčivé účinky citrusových kůr jsou známy od nepaměti, v prvé řadě jich využívá tradiční čínská medicína, která jim přikládá mnohý terapeutický účinek. Kůra, ať už citrusová či pomerančová, si v sobě nese jemnou, hořko sladkou chuť, čímž tělo mírně ochlazuje, u osob robustních pak zmírňuje nadbytek, vysouší, předchází zánětům a infekcím, díky projímavým vlastnostem pomáhá ulevit pomalému střevu. Číst dále »

 Publikoval 10:08

PharmDr. Tomáš Arndt: Pomelo

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Pomelo
Úno 132016
 

Pomelo je známý citrusový plod, i když nepříliš oblíbený pro poměrně pracný způsob loupání. Pomelo je plod stromu pomela, latinsky Citrus maxima a je mezi citrusovými plody ten největší. Původem pochází z oblastí jihovýchodní Asie, ale rozšířil se po celém světě. Pěstuje se hlavně v USA (v Kalifornii), Číně a Mexiku. V Evropě se pěstuje ve Španělsku, ale v daleko menší míře. Plod jako gigant mezi citrusovými plody může dorůst až do váhy 5 kg, ale vzhledem k praktičnosti můžeme v obchodech spíše koupit plody s váhou kolem jednoho kilogramu. Číst dále »

 Publikoval 10:52

PharmDr. Tomáš Arndt: Mandarinka (Citrus reticulata)

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Mandarinka (Citrus reticulata)
Led 162016
 

Mandarinky jsou v současnosti velmi oblíbený druh ovoce a řada z nás jim dává přednost před pomeranči či grapefruity. To, co nazýváme mandarinkou, je, přesně řečeno, citrusový plod rostliny mandarinka obecná (Citrus reticulata). Jsou to jasně oranžové plody s tenkou kůrou, která se dobře loupe. Existuje více druhů, jako příklad lze uvést klementinky nebo sacumy. Číst dále »

 Publikoval 10:32

PharmDr. Tomáš Arndt: Skořicovník čínský

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Skořicovník čínský
Lis 072015
 

Skořice patří mezi nejoblíbenější koření v Čechách. Je přísadou do perníku, nebo se může sypat na kynuté knedlíky. Hospodyňky by jistě vyjmenovaly celou řadu příkladů, jak ji využít v kuchyni. Pokud ovšem položíme otázku, co to vlastně je a jak nám může pomoci v péči o zdraví, málokdo už odpoví. Maximálně si někdo vzpomene, že je považována za afrodisiakum.

Číst dále »

 Publikoval 10:17

PharmDr. Tomáš Arndt: Ostružiník křovitý

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Ostružiník křovitý
Říj 242015
 

Rubus fruticosus – ostružiník křovitý (ostružiník keřovitý, ostružiník obecný) je nám všem dobře známý keř rostoucí v lesích, mýtinách i na dalších místech. Keř je robustního vzrůstu. Může dosáhnout výšky až tří metrů. Listy jsou střídavé, složené a eliptického tvaru. Květy ostružiníku jsou bílé až narůžovělé. To, co jsme na něm sbírali už jako děti, jsou plody, zvané ostružiny. Mají tmavě fialovou až černou barvu a uvnitř obsahují malé peckovičky.

Číst dále »

 Publikoval 10:04

PharmDr. Tomáš Arndt: Baobab (Adansonia digitata)

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Baobab (Adansonia digitata)
Zář 132015
 

Baobab je africký strom, oblíbený jednak pro svůj poetický český název, jednak pro svůj zajímavý tvar a dlouhověkost. Baobab, latinsky Adansonia digitata, česky někdy také překládán jako baobab prstnatý, patří taxonomicky do čeledi slézovité (Malvaceae). Má nápadně tlusté kmeny a opadavé listy jsou dlanitě složené. Roste v oblastech se suchým podnebím. V Africe ho nejvíce můžeme najít na Madagaskaru (ale i jinde i v Africe), roste i v severozápadní Austrálii.

Číst dále »

 Publikoval 10:36

PharmDr. Tomáš Arndt: Višeň obecná

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Višeň obecná
Srp 292015
 

Červené plody višně obecné nejsou tak sladké ani oblíbené jako plody třešně, ale přesto i tento strom a jeho plody mají své místo v přírodní medicíně. Existují dva typy višně: stromovitá a keřovitá. Višeň obecná nebo také pouze višeň (Prunus cerasus L.) je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Může dorůst výšky až deseti metrů. Její koruna je kuželovitá, někdy až kulovitého tvaru. Kůra kmene i větví je tmavohnědá, lesklá.

Číst dále »

 Publikoval 9:37

Helena Pelikánová: Síla vrby

 Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Helena Pelikánová: Síla vrby
Srp 112015
 

Mám to štěstí, že žiji v malé vesnici nedaleko řeky. Vždy, když mám možnost a nevleču nákup, vystoupím stanici před tou naší a jdu kolem vody pěšky domů, je to již takový rituál. Psycholog by asi řekl, psychohygiena….kolem té naší řeky je mnoho různých kytek i stromů, a já se vždy těším, jak se alespoň na chviličku potěším s vrbami :-). Vrby jsou totiž magické bytosti. Tvarem svých listů, způsobem růstu větví i svou samotnou existencí.

Číst dále »

 Publikoval 8:13

PharmDr. Tomáš Arndt: Lesní plody – nejen zdravé, ale i chutné

 Léčení jídlem, Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Lesní plody – nejen zdravé, ale i chutné
Srp 012015
 

Lesní plody patří neodmyslitelně ke koloritu horkých letních dní. Možná, že už je to téma pro pamětníky, kdoví jestli dnešní děti znají sbírání lesních jahod, ostružin, malin, brusinek či borůvek… Rostliny poskytující lesní plody patří rovněž i k léčivým bylinám. Například u ostružiníku maliníku (Rubus ideaeus) se jako léčivá droga používají listy, u brusnice borůvky (Vaccinium myrtillis) rovněž listy nebo nať a tak podobně. V tomto článku bych se ale chtěl zabývat výhradně těchto rostlin. Nejsou jen chutným doplňkem jídelníčku, ale obsahují i řadu užitečných látek pro naše zdraví.

Číst dále »

 Publikoval 10:24

Zuzana Švédová: Borůvky, antioxidační zázrak z lesa

 Léčení jídlem, Léčivé stromy a keře  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zuzana Švédová: Borůvky, antioxidační zázrak z lesa
Čvc 202015
 

Osobně je zbožňuji již odmala, ponejvíce pak v jejich čerstvém stavu, čímž si uchovávají všechny své cenné benefity v podobě vitamínů, minerálů, antioxidantů a enzymů. Ač se to nezdá, borůvky platí za jeden z největších pokladů lesa, jsou totiž nabité zdravím a léčí celý dlouhý zástup nejrůznějších neduhů. Pojďme si nyní popovídat o tom, co v nich najdeme.

Číst dále »

 Publikoval 9:12