Léčivé účinky citrusových kůr jsou známy od nepaměti, v prvé řadě jich využívá tradiční čínská medicína, která jim přikládá mnohý terapeutický účinek. Kůra, ať už citrusová či pomerančová, si v sobě nese jemnou, hořko sladkou chuť, čímž tělo mírně ochlazuje, u osob robustních pak zmírňuje nadbytek, vysouší, předchází zánětům a infekcím, díky projímavým vlastnostem pomáhá ulevit pomalému střevu. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Pomelo
Pomelo je známý citrusový plod, i když nepříliš oblíbený pro poměrně pracný způsob loupání. Pomelo je plod stromu pomela, latinsky Citrus maxima a je mezi citrusovými plody ten největší. Původem pochází z oblastí jihovýchodní Asie, ale rozšířil se po celém světě. Pěstuje se hlavně v USA (v Kalifornii), Číně a Mexiku. V Evropě se pěstuje ve Španělsku, ale v daleko menší míře. Plod jako gigant mezi citrusovými plody může dorůst až do váhy 5 kg, ale vzhledem k praktičnosti můžeme v obchodech spíše koupit plody s váhou kolem jednoho kilogramu. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Mandarinka (Citrus reticulata)
Mandarinky jsou v současnosti velmi oblíbený druh ovoce a řada z nás jim dává přednost před pomeranči či grapefruity. To, co nazýváme mandarinkou, je, přesně řečeno, citrusový plod rostliny mandarinka obecná (Citrus reticulata). Jsou to jasně oranžové plody s tenkou kůrou, která se dobře loupe. Existuje více druhů, jako příklad lze uvést klementinky nebo sacumy. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Skořicovník čínský
Skořice patří mezi nejoblíbenější koření v Čechách. Je přísadou do perníku, nebo se může sypat na kynuté knedlíky. Hospodyňky by jistě vyjmenovaly celou řadu příkladů, jak ji využít v kuchyni. Pokud ovšem položíme otázku, co to vlastně je a jak nám může pomoci v péči o zdraví, málokdo už odpoví. Maximálně si někdo vzpomene, že je považována za afrodisiakum.
PharmDr. Tomáš Arndt: Ostružiník křovitý
Rubus fruticosus – ostružiník křovitý (ostružiník keřovitý, ostružiník obecný) je nám všem dobře známý keř rostoucí v lesích, mýtinách i na dalších místech. Keř je robustního vzrůstu. Může dosáhnout výšky až tří metrů. Listy jsou střídavé, složené a eliptického tvaru. Květy ostružiníku jsou bílé až narůžovělé. To, co jsme na něm sbírali už jako děti, jsou plody, zvané ostružiny. Mají tmavě fialovou až černou barvu a uvnitř obsahují malé peckovičky.
PharmDr. Tomáš Arndt: Baobab (Adansonia digitata)
Baobab je africký strom, oblíbený jednak pro svůj poetický český název, jednak pro svůj zajímavý tvar a dlouhověkost. Baobab, latinsky Adansonia digitata, česky někdy také překládán jako baobab prstnatý, patří taxonomicky do čeledi slézovité (Malvaceae). Má nápadně tlusté kmeny a opadavé listy jsou dlanitě složené. Roste v oblastech se suchým podnebím. V Africe ho nejvíce můžeme najít na Madagaskaru (ale i jinde i v Africe), roste i v severozápadní Austrálii.
PharmDr. Tomáš Arndt: Višeň obecná
Červené plody višně obecné nejsou tak sladké ani oblíbené jako plody třešně, ale přesto i tento strom a jeho plody mají své místo v přírodní medicíně. Existují dva typy višně: stromovitá a keřovitá. Višeň obecná nebo také pouze višeň (Prunus cerasus L.) je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Může dorůst výšky až deseti metrů. Její koruna je kuželovitá, někdy až kulovitého tvaru. Kůra kmene i větví je tmavohnědá, lesklá.
Helena Pelikánová: Síla vrby
Mám to štěstí, že žiji v malé vesnici nedaleko řeky. Vždy, když mám možnost a nevleču nákup, vystoupím stanici před tou naší a jdu kolem vody pěšky domů, je to již takový rituál. Psycholog by asi řekl, psychohygiena….kolem té naší řeky je mnoho různých kytek i stromů, a já se vždy těším, jak se alespoň na chviličku potěším s vrbami :-). Vrby jsou totiž magické bytosti. Tvarem svých listů, způsobem růstu větví i svou samotnou existencí.
PharmDr. Tomáš Arndt: Lesní plody – nejen zdravé, ale i chutné
Lesní plody patří neodmyslitelně ke koloritu horkých letních dní. Možná, že už je to téma pro pamětníky, kdoví jestli dnešní děti znají sbírání lesních jahod, ostružin, malin, brusinek či borůvek… Rostliny poskytující lesní plody patří rovněž i k léčivým bylinám. Například u ostružiníku maliníku (Rubus ideaeus) se jako léčivá droga používají listy, u brusnice borůvky (Vaccinium myrtillis) rovněž listy nebo nať a tak podobně. V tomto článku bych se ale chtěl zabývat výhradně těchto rostlin. Nejsou jen chutným doplňkem jídelníčku, ale obsahují i řadu užitečných látek pro naše zdraví.
Zuzana Švédová: Borůvky, antioxidační zázrak z lesa
Osobně je zbožňuji již odmala, ponejvíce pak v jejich čerstvém stavu, čímž si uchovávají všechny své cenné benefity v podobě vitamínů, minerálů, antioxidantů a enzymů. Ač se to nezdá, borůvky platí za jeden z největších pokladů lesa, jsou totiž nabité zdravím a léčí celý dlouhý zástup nejrůznějších neduhů. Pojďme si nyní popovídat o tom, co v nich najdeme.