Nedělejme chyby – zjistěme si, jak správně užívat kurkumu

 Léčení jídlem, Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nedělejme chyby – zjistěme si, jak správně užívat kurkumu
Kvě 202016
 

Kurkuma se v posledních letech stala číslem jedna mezi léčivými rostlinami. Její užívání nabízí velké množství zdravotních výhod, které jsou jednoznačně ohromující. Hlavní složkou v kurkumě je kurkumin, který dokáže léčit plno závažných onemocnění. Dokáže působit protizánětlivě, antioxidačně a dokonce i zamezuje rozšíření rakovinotvorných buněk. Neexistuje přirozenější a léčivějších rostlina na světě. Ale aby kurkuma správně účinkovala, je nutné vědět, jakým způsobem se má konzumovat, aby byly zachovány všechny její léčivé vlastnosti. Číst dále »

 Publikoval 9:30

Božia bylinka, do ktorej sa zamilujete – čistí črevo, vyháňa parazity, lieči srdce, zaháňa depresie

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Božia bylinka, do ktorej sa zamilujete – čistí črevo, vyháňa parazity, lieči srdce, zaháňa depresie
Kvě 192016
 

V tomto období sa na poliach, lúkach, lesných čistinkách, ale i v obývaných zónach objavujú žlté kvietky, ktoré mnohí považujú za burinu. Čoraz viac ľudí si však uvedomuje, že za nenápadnou rastlinkou sa ukrýva mocná kvetina, ktorú pokojne možno nazvať „kráľovnou bylín“. Pomáha pri desiatkach ochorení – fyzických aj psychických. Reč je o obyčajnej, a predsa takej neobyčajnej púpave.  Číst dále »

 Publikoval 7:23

Nejsilnější přírodní antibiotikum na světě?

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejsilnější přírodní antibiotikum na světě?
Dub 192016
 

Mnoho rostlin nese název oregano, ale to pravé oregano s průkazností léčivých vlastností se jmenuje Origanum minutiflorum. Roste v horách Řecka, Kréty, Turecka a v Himalájích. Oregano, které se obvykle prodává v Severní Americe je z Mexika. Pokud bychom tedy chtěli využít oregana jako antibiotika, jedná se o druh divokého oregana a jeho oleje. Nedávný výzkum objevil, že olej z oregana má velmi silné léčivé vlastnosti. Je účinný proti parazitům, kvasinkám a kmenům, které jsou mnohdy na antibiotika již rezistentní. Číst dále »

 Publikoval 6:28

PharmDr. Tomáš Arndt: Jaké bylinky pomáhají lépe odkašlávat

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Jaké bylinky pomáhají lépe odkašlávat
Bře 292016
 

Kašel jako příznak nás trápí velmi často – byť se nejedná o nemoc jako takovou, ale o příznak různých nemocí – od blíže neurčených virových onemocnění horních cest dýchacích až po astma nebo zánět průdušek. Velmi častou otázkou nemocného je – jaký kašel vlastně mám? Kašel se dělí na kašel suchý (dráždivý) a vlhký (produktivní). Základní rozlišovací znak je to, zda dochází ke tvorbě hlenu či nikoliv. Číst dále »

 Publikoval 8:00

Zuzana Švédová: Jak kouzlit z prvních jarních bylinek

 Léčení jídlem, Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zuzana Švédová: Jak kouzlit z prvních jarních bylinek
Bře 282016
 

Na mnohých místech České republiky již ze země raší první zelené lístky životodárného medvědího česneku, který svůj vrchol zažije v dubnu, aby pak v květnu vháněl sílu do květů a pomalu uvadal v paprscích postupujícího slunce. Nyní je česnek ve své nejrannější fázi, kdo by si však myslel, že se jedná o fázi nejslabší, nechť zakusí jeho opravdovou sílu. Do prvních lístků se příroda opírá nejvíce. Číst dále »

 Publikoval 10:55

Zuzana Švédová: Kardamomem proti trávicím potížím

 Léčení jídlem, Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zuzana Švédová: Kardamomem proti trávicím potížím
Bře 162016
 

Kardamom, hned po vanilce a šafránu, je jedno z nejdražších koření světa, nacházející svou domovinu v tropických deštných pralesích jižní Indie, ale také Srí Lance, Guatemale, Tanzánii či Vietnamu. Tyto různobarevné tobolky, ať už zeleného, bílého či hnědého odstínu, jsou vysoce ceněny převážně v Indii, odkud se dostávají do celé Evropy. Ve starém Řecku a Římě platí za jednu z luxusnějších kosmetických ingrediencí, které oživují voňavky, mimo to napomáhají lepšímu trávení a taktéž osvěžují dech. Číst dále »

 Publikoval 8:29

PharmDr. Tomáš Arndt: Černucha setá (Nigella sativa)

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Černucha setá (Nigella sativa)
Bře 052016
 

Černucha setá (latinsky Nigella sativa) je léčivá rostlina z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Lidově bývá označována jako černý kmín. Je to jednoletá bylina pocházející z oblasti jihozápadní Asie, odkud se rozšířila na Balkán, do Turecka a až do Indie (tam je asi nejoblíbenější). Je pěstována také u nás. V tradičním léčitelství se hodně používá na řešení zdravotních problémů v oblasti trávicího traktu – proti nadýmání, na podporu činnosti žaludku, střev či jater a dokonce některé zdroje uvádějí i příznivé působení proti parazitům. Číst dále »

 Publikoval 9:33

PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci
Bře 012016
 

Jedním z nejdiskutovanějších termínů z oblasti přírodní (neboli celostní, jak se také označuje) medicíny je detoxikace – detoxikace organismu nebo těla. Jedná se o velmi používaný termín, ale pokud bychom si měli položit otázku, o co se přesně jedná, odpověď není tak jednoduchá. V jejím základě můžeme najít prastarou víru přenášenou podvědomě z generaci na generaci na očištění – nejen těla, ale i duše od všeho škodlivého. Číst dále »

 Publikoval 1:23

PharmDr. Tomáš Arndt: Zlaté proso

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Zlaté proso
Úno 272016
 

S termínem zlaté proso se velmi často můžeme setkat v kosmetických přípravcích. Ovšem nepatří jen do kosmetických přípravků, díky obsaženým látkám se objevuje i jako součást přírodních přípravků pro vnitřní užití. Samo proso (rod Panicum) je jedna z nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Najdeme o něm zmínku také v Bibli. Odborníci odhadují, že nejprve se objevilo v severní Africe. Proso se pěstuje od těchto nejstarších dob doposud, ale stojí přeci jenom trochu na okraji. Číst dále »

 Publikoval 10:33

Zuzana Švédová: Petrželový kořen, mocný to bojovník

 Léčení jídlem, Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zuzana Švédová: Petrželový kořen, mocný to bojovník
Úno 222016
 

Mnozí z nás utrácejí nemalé peníze za výživové doplňky, obsahující nejrůznější extrakty a výluhy, namísto toho, aby hledali ve zcela přirozených potravinách, které ve své koncentrované podobě, například šťávě, poskytují mnohem víc. Na piedestal příkladů jsem zvolila kořenovou zeleninu, kterou mnozí užívají pouze v polévce. Vím, je to snadné, mrkev, celer, petržel a veledílo hotovo, nicméně, zamysleli jste se někdy, jak moc jsou všechny tyto mocné kořenové divy přírody výjimečné? Zkusme si spolu přiblížit léčivý petrželový kořen. Číst dále »

 Publikoval 10:11