Nejsilnější přírodní antibiotikum na světě?

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejsilnější přírodní antibiotikum na světě?
Dub 192016
 

Mnoho rostlin nese název oregano, ale to pravé oregano s průkazností léčivých vlastností se jmenuje Origanum minutiflorum. Roste v horách Řecka, Kréty, Turecka a v Himalájích. Oregano, které se obvykle prodává v Severní Americe je z Mexika. Pokud bychom tedy chtěli využít oregana jako antibiotika, jedná se o druh divokého oregana a jeho oleje. Nedávný výzkum objevil, že olej z oregana má velmi silné léčivé vlastnosti. Je účinný proti parazitům, kvasinkám a kmenům, které jsou mnohdy na antibiotika již rezistentní. Číst dále »

 Publikoval 6:28

PharmDr. Tomáš Arndt: Černucha setá (Nigella sativa)

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Černucha setá (Nigella sativa)
Bře 052016
 

Černucha setá (latinsky Nigella sativa) je léčivá rostlina z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Lidově bývá označována jako černý kmín. Je to jednoletá bylina pocházející z oblasti jihozápadní Asie, odkud se rozšířila na Balkán, do Turecka a až do Indie (tam je asi nejoblíbenější). Je pěstována také u nás. V tradičním léčitelství se hodně používá na řešení zdravotních problémů v oblasti trávicího traktu – proti nadýmání, na podporu činnosti žaludku, střev či jater a dokonce některé zdroje uvádějí i příznivé působení proti parazitům. Číst dále »

 Publikoval 9:33

PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny pro správnou detoxikaci
Bře 012016
 

Jedním z nejdiskutovanějších termínů z oblasti přírodní (neboli celostní, jak se také označuje) medicíny je detoxikace – detoxikace organismu nebo těla. Jedná se o velmi používaný termín, ale pokud bychom si měli položit otázku, o co se přesně jedná, odpověď není tak jednoduchá. V jejím základě můžeme najít prastarou víru přenášenou podvědomě z generaci na generaci na očištění – nejen těla, ale i duše od všeho škodlivého. Číst dále »

 Publikoval 1:23

PharmDr. Tomáš Arndt: Zlaté proso

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Zlaté proso
Úno 272016
 

S termínem zlaté proso se velmi často můžeme setkat v kosmetických přípravcích. Ovšem nepatří jen do kosmetických přípravků, díky obsaženým látkám se objevuje i jako součást přírodních přípravků pro vnitřní užití. Samo proso (rod Panicum) je jedna z nejstarších plodin pěstovaných člověkem. Najdeme o něm zmínku také v Bibli. Odborníci odhadují, že nejprve se objevilo v severní Africe. Proso se pěstuje od těchto nejstarších dob doposud, ale stojí přeci jenom trochu na okraji. Číst dále »

 Publikoval 10:33

PharmDr. Tomáš Arndt: Šafrán setý

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Šafrán setý
Úno 202016
 

Když se o něčem použije oblíbené lidové úsloví „je toho jako šafránu“, každému hned naskočí v mysli, že se jedná opravdu o vzácnou věc. Již to svědčí, jak významné postavení měl šafrán mezi léčivými rostlinami. Šafrán setý, latinsky Crocus sativa, patří mezi velmi staré rostliny z čeledi kosatcovité. Je řazen mezi kulturní (tj. člověkem úmyslně pěstované) rostliny již odedávna. Číst dále »

 Publikoval 9:01

PharmDr. Tomáš Arndt: Agáve neznamená jen tequila

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Agáve neznamená jen tequila
Úno 062016
 

Pokud se řekne agáve, řada z nás si automaticky vybaví mexickou pálenku tequilu. Ovšem agáve neznamená jen tequilu. Pokud ovšem řekneme jen agáve, sice máme na mysli konkrétní rostlinu, někdo z nás by řekl “další kaktus” (zřejmě ve spojení s Mexikem), ale není tomu tak. Jednak agáve není označení jen pro jeden druh, ale rovnou pro celý, poměrně rozsáhlý rod rostlin z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). A za druhé – nejedná se o “kaktus”. Číst dále »

 Publikoval 9:36

Bylinky pro lepší plodnost

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bylinky pro lepší plodnost
Pro 312015
 

Důvodů, které mohou vést k problémům s plodností, je mnoho, takže i určitý způsob léčby může pro někoho fungovat a pro někoho ne. Z mnoha stran již bylo slyšet znepokojení nad tím, že někteří doktoři velice rychle předepíší nějaký hormonální lék na léčbu plodnosti bez toho, aby se zabývali jinými možnostmi. Někdy přitom stačí změna životního stylu, zhubnutí nebo změny v jídelníčku, aby došlo k výraznému zlepšení plodnosti jak u mužů, tak u žen.

Číst dále »

 Publikoval 10:22

PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky a sexuální potíže

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky a sexuální potíže
Pro 042015
 

Sexuální potíže se vyskytují u poměrně velkého procenta mužů, jejich počet vzrůstá s věkem. Jsou spojeny hlavně s poruchou erekce (erektilní dysfunkcí), ale také s poruchami ejakulace či s kvalitou sexuálního života obecně. Mohou mít řadu příčin – velké procento tvoří psychosomatické potíže, kde kvalitu erekce ovlivňuje psychický stav pacienta (stres, problémy v práci či osobním životě, strach ze selhání v sexuálním životě a podobně). Kvalitu erekce negativně ovlivňují i některé užívané léky, ale také špatný životní styl (kouření, alkohol, drogy). Rovněž některé nemoci mohou negativně působit – například cukrovka, nemoci štítné žlázy či deprese.

Číst dále »

 Publikoval 10:25

PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky při žaludečních problémech

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Bylinky při žaludečních problémech
Lis 282015
 

Žaludeční problémy představují často pro lékaře (a někdy i pro lékárníka při konzultaci v lékárně) docela oříšek, když se má stanovit jejich příčina. Pacienti často uvádějí blíže nespecifikované bolesti žaludku, křeče či pálení v něm, nadýmání, špatné trávení, gastroesofageální reflux nebo prostě jen neurčitě konstatují, že mají podrážděný žaludek a žaludeční problémy. Vážnější problémy, jako podezření na zánět žaludku, žaludeční vředy či dokonce krvácení ze žaludeční sliznice, je již už téma pro vyšetření lékařem.

Číst dále »

 Publikoval 13:11

PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny a krevní tlak

 Léčivé byliny  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PharmDr. Tomáš Arndt: Léčivé rostliny a krevní tlak
Lis 102015
 

Krevní tlak lze definovat jako tlak krve na stěny cév. Určují ho dva faktory – objem krevního řečiště (lidově řečeno, kolik krve proudí v cévách) a stav (a vlastnosti, tedy pružnost a pevnost) cévního systému. Standardní normální hodnota krevního tlaku je u systolického 110 až 139 mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce) a u diastolického 60 až 89 mm Hg. Jakákoliv výchylky (ne jednorázové, ale dlouhodobé) nad nebo pod tyto hodnoty je vysoký nebo nízký tlak.

Číst dále »

 Publikoval 10:05