Jaterní okruh stojí na jednom z vrcholů čínského pentagramu a jeho energie je nejsilnější na jaře. Právě v tuto dobu je vhodné orgánový okruh jater detoxikovat. A právě v tuto dobu se také více než kdy jindy objevují potíže, které ukazují, že se v jaterním okruhu usadily toxiny… Pod nadvládou jater se ocitá nejen veškeré vazivo v našem těle, ale také nervový systém a celá řada dalších důležitých orgánů a tkání. Číst dále »
Ibalgin způsobuje tisíce úmrtí ročně. Místo něj používejte tyto přírodní bylinky…
Článek publikovaný tiskovou agenturou Reuters odhalil zajímavá zjištění o lécích užívaných proti bolestem, jako jsou diclofenac či ibuprofen (účinná látka v přípravku Ibalgin). Zjistil totiž, že uvedená léčiva zvyšují riziko srdečního infarktu ve stejné míře jako léky, které byly v minulosti staženy z trhu kvůli jejich vysokým rizikům. Jeden z takto stažených léků, Vioxx, byl příčinou více než 30.000 úmrtí v důsledku srdečních infarktů a náhlých srdečních příhod. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Melatonin – pomocník pro dobrý spánek
Na našem trhu se objevily nové doplňky stravy s melatoninem, ať už samostatně či v kombinaci s mučenkou. Melatonin nepatří mezi známé látky, donedávna byl v České republice dostupný pouze v léku na lékařský předpis. Jedná se o hormon (česky se někdy také říká působek), který se tvoří v mozkovém nadvěsku (epifýze). Hormon melatonin hraje důležitou roli ve střídání rytmů den a noc v našem organismu, zjednodušeně řečeno ovlivňuje naší schopnost přizpůsobit svůj spánek střídání denní doby. Číst dále »
Jiří Hamerský: Jak si pamatovat svoje sny (šest jednoduchých pomůcek)
Někteří z nás si pamatují sny jen občas. Sám jsem míval období, kdybych nebyl schopný vybavit si po několik dní ani jediný sen. Od Vánoc ale dodržuji pár věcí, které pomáhají. Díky nimž si sny může pamatovat každý. Jaké to jsou? Už Sigmund Freud tvrdil, že když začneme svým snům věnovat více pozornosti, budeme jich mít více, než bývá běžné. Uchovat si svoje sny v paměti není schopnost, která by nám spadla sama do klína. Začnete-li ale dodržovat následující doporučení, vaše schopnost pamatovat si sny prudce vzroste. Číst dále »
Zuzana Švédová: Jak v těhotenství navýšit železo přirozenou cestou
Pokud železo v krvi kolísá a vychýlí se pod svou přijatelnou úroveň, brzy pocítíme neoblomnou únavu, jež je tak silná, že nás udolá. Anémie, neboli chudokrevnost, přitom netrápí jen těhotné, ale také kojící ženy, děti, sportovce, převážně pak běžce, dále je patrná u velmi silné menstruace, při velkých krevních ztrátách, ochoření žaludku, krvácivém žaludečním či dvanácterníkovém vředu, ulcerózní kolitidě, idiopatických střevních zánětech či nedostatečném zajištění stravou. Což je však v dnešní době spíše výjimečné. Číst dále »
PharmDr. Tomáš Arndt: Přírodní medicína pomáhá při virózách a nachlazení
Podzimní a zimní období se svým nevlídným a nestálým počasím bývá obdobím zvýšeného počtu různých infekčních nemocí, které jsou často různě, ale nepřesně označované jako nachlazení, chřipka, onemocnění horních cest dýchacích, viróza, rýma a podobně. Onemocnění horních cest dýchacích virového původu – Některé z nich mohou být bakteriálního původu – pak už je to vážné a pacient musí neodkladně k lékaři. Číst dále »
Infekční mononukleóza aneb Nemoc z líbání
Infekční mononukleóza (IM) je horečnaté onemocnění vyvolané viry Epstein-Barrové (EBV), které patří do skupiny herpetických virů. Ty způsobují opar na rtu nebo velice bolestivý pásový opar na břiše a hrudníku. EB virus je zrádný tím, že onemocnění, která způsobuje, se těžko rozeznávají od jiných virových nebo bakteriálních chorob. Jejich příznaky jsou podobné. EB virus má podobně jako herpetické viry schopnost přetrvávat v latentní (skryté) formě v organismu i po odléčení akutního onemocnění. Číst dále »
MUDr. Július Šípoš: Co dělat při nespavosti?
Nespavostí či poruchami spánku trpí poměrně hodně lidí. Tento problém trápí víc ženy než muže, a to v poměru až 8:1. Když si uvědomíme, že spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb lidského organismu na regeneraci sil a správného fungování všech orgánových systémů, pochopíme jeho význam pro celkové zdraví a harmonii. Číst dále »
MUDr. Jan Hnízdil: Homeopatie? Víc než placebo!
Spor mezi stoupenci vědecké medicíny a stoupenci homeopatie nekončí. „Čas pro další testy vypršel. Nyní nadešla doba, aby lékaři čestně informovali své pacienty o tom, že homeopatie člověku od jeho problémů nepomůže.“, píše se ve studii, zveřejněné v prestižním lékařském časopise The Lancet. Podle autorů je homeopatie nevědecká a její účinky jsou totožné s účinky placeba. „Homeopatie se zrodila z vědy. Každým dnem postupujeme díky vědě v našich výzkumech kupředu s cílem dosahovat stále větší účinnosti našich léků. Číst dále »
MUDr. Pavel Šácha: Byla mi zjištěna porucha štítné žlázy
Před lety vznikl web www.celostnimedicina.cz a měl původně přinášet informace o dění v procesu kolem zdraví a nemoci. Zaměřoval se na popis jednotlivých nemocí a léčebných postupů. Přidal se E- shop, aby měl tazatel možnost použít pro svou prevenci potravní doplněk. Součástí se brzy stala poradna, která měla v mezích internetových možností pomoci tazateli orientovat se v užívání potravních doplňků, jejich výběru, dávkování apod. Číst dále »